Zbaľ si, letíš domov. Čo všetko bolo v pozadí Barguilova vyhodení z Vuelty

Až štvrtýkrát za posledných pätnásť rokov sa stalo, aby bol v priebehu Grand Tour jazdec vylúčený zo závodu svoju vlastnú stajní z iného ako z dopingového dôvodu.

Tím Kelme ukončil počas Vuelty 2003 kontrakt s Jesusom Manzano. Španiel bol vtedy neskoro večer načapán na izbe s cudzou ženou, čím porušil vnútorné pravidlá stajne.

Bjarne Riis, manažér tímu Saxo Bank, vyhodil o sedem rokov neskôr z Vuelty svoju hviezdu < b> Andyho Schleck a Austrálčana Stuarta O’Gradyho , keď po desiatej etape vyrazili na dlhý alkoholický ťah po meste, zakončený hlučným návratom do hotela.

Šéfom stajne došla trpezlivosť po siedmej etape.V nej riešil dvadsať kilometrov pred cieľom defekt Wilco Kelderman , líder Sunwebu pre celkové poradie.

“Najprv nám športový riaditeľ povedal, nech držíme svoje pozície v pelotóne, že by sa mal Wilco bez problémov vrátiť,” popisoval Barguil situáciu pre denník L’Equipe. “Ale päť kilometrov pred cieľom nám oznámili, nech sa k nemu vrátime.”

Čo neurobil.

Čím skončil. Zmizol zo 13. miesta, ktoré priebežne na Vuelte držal.

Kelderman v piatkovej etape následne stratil na svojich súperov 17 sekúnd, zatiaľ čo Barguil v nej došiel po boku favoritov.

“Poslať Warrena domov bolo teraz jediné možné riešenie.Zakladáme si na dodržiavanie tímovej stratégie, “stálo vo vyhlásení Sunwebu.

Za iných okolností by dvadsaťpäťročný jazdec nebol v tímovej hierarchii pod Keldermanem, obzvlášť po všetkom, čo predviedol na Tour. Lenže Barguil pred Vuelta svojmu tímu oznámil, že ho po sezóne opustí. A Sunweb ho nemienil ďalej protežovať.

BOJOVNÍK. Warren Barguil s Thomas Voeckler pri úniku na Tour.

Pôvodne tu mal zmluvu až do konca roku 2018. Tento rok v máji však opakovane žiadal, či by ju mohol predčasne ukončiť. “Nakoniec sme mu povolili, že sa môže rozhliadať po potenciálnych ponukách,” uviedol Ivan Spekenbrink , majiteľ a manažér stajne.

So svojim agentom a zároveň strýkom Sebestienem Michotem teda začal francúzsky jazdec zisťovať možnosti.Už predvlani o neho javila veľký záujem prvodivizní formácie FDJ, hlásili sa aj iní.

A potom si Barguil nový tím skutočne našiel.Jeho meno mnohé šokovalo.

fortunei Oscarov.

Druhá divízia!

“Barguilův prestup do fortunei je podobný, ako keby novinár, nominovaný na Pulitzerovu cenu, odmietol ponuky na prácu z New York Times a Washington Post a odišiel do regionálneho listu, “glosoval webové stránky Eurosportu.

Pri bližšom pohľade do zákulisia však mal aj tento prestup svoju vnútornú logiku.

Úvod tohtoročnej sezóny nemal Barguil ktovieako oslnivý, snáď aj preto ho na jar zaujala ponuka fortunei, ktorá znela: Odkúpime ťa z kontraktu u Sunwebu a urobíme z teba jasného lídra na Tour 2018.

Práve v tomto tíme z jeho rodnej Bretónska bol v roku 2011 spokojným stážistom, keď na najprestížnejším mládežníckom zápolení Tour de l’Avenir dokázal porážať Romaina Bardeta </​​b> alebo Esteban Chavesa.

Napriek tomu, že ide o tím druhej divízie (ktorý ale bude mať s Barguilem v zostave prakticky istú divokú kartu na Tou r), nájde aj tu solídne jazdca, ktoré bude môcť na Tour využiť čoby svojich oddaných pomocníkov: Boueta, Feilleho, Monarda, Perichona, Vachon.

A tak podľa niektorých zdrojov už pred tohtoročnej Tour podpísal Barguil s fortunei Oscara zmluvu o budúcej zmluve.

SLÁVNE DNI NA TOUR.Warren Barguil vyhral dve horské etapy a pred tou záverečnou do Paríža pózoval čoby majiteľ puntíkatého drese vedľa absolútneho víťaza Chrisa Frooma.

Keď neskôr vo Francúzsku zažiaril a získal tam dve etapy aj bodkovaný vrchársku dres, stal sa pochopiteľne horúcim tovarom na trhu. Záujem údajne prejavila aj stajňa Sky.

Ale on už rozhodnutie urobil.

Márne ho v Sunwebu presviedčali, nech zostane. Vedel, že jednička tímu Tom Dumoulin , šampión tohtoročného Gira, chce za rok vyzvať Chrisa Frooma k súboju na Tour. Nemienil mu pri tom robiť sekundantmi.

NAJVÄČŠÍ HVIEZDA SUNWEBU. Tom Dumoulin, šampión Gira.

Stajňa navyše v budúcom roku plánuje na Tour tiež obhajobu zeleného dresu s Michaelom Matthewsa .Barguil dospel k názoru, že sám by tam dostal veľmi málo priestoru.

“Hovorili sme mu, že si s Tomom rozdelia role lídrov na pretekoch Grand Tour, lenže to nechcel. Išlo mu v prvom rade o post lídra na Tour, “podotkol Spenkenbrink.

Barguil vedel, že ani jeho vynikajúce predstavenie na tohtoročnej Tour nestačilo, aby v preferenciách stajne Sunweb predstihol Dumoulin. Vlastne aj ich prípadná jazdecká spolupráca bola ťažko predstaviteľná.Francúz má talent rozdeliť svojim útokom skupinu a odísť, Holanďan naopak vyznáva stratégiu plynulého tempa v horách.

V Sunwebu prežil Barguil päť veľmi dobrých rokov. “Boli sme skvelá skupina, ale tá sa už vlani začala trhať,” spomínal. “Pošli ľudia, ktorí mi boli blízki, hlavne John Degenkolb a Koen de Kort. A tento rok odchádzajú ďalšie.Cítil som, že nastal čas, aby som išiel aj ja. “

V minulosti v Sunwebu (či už sa stajňa práve volala Argos-Shimano či Giant-Shimano) tiež občas pracoval pre iných, napríklad pre marcela Kittela. Avšak tí, ktorí Barguila poznali, pripomínali: Je typom vodcu, nemá v sebe zodpovednosť pracanta pre druhých jazdcov.

Aj potom, čo svoj zámer odísť do fortunei v prvej polovici augusta verejne vyhlásil, ho tím ponechal vo výbere pre Vuelta. Avšak s dodatkom: Nebudeš lídrom. Naopak, pomôžeš Wilk Keldermanovi. Holanďan síce v posledných troch rokoch nedokázal nadviazať na svoje siedme miesto z Gira 2014, v tíme však na rozdiel od neho zostáva.

Barguil najprv súhlasil a v tretej etape do Andorry pokorne ťahal do cieľa trápiaceho sa Keldermana, ktorý vtedy na 22.mieste stratil 1:14 minúty. “Zároveň ma však trápilo vedomie, že mám na viac, že ​​by som to mohol v horách zase roztočiť,” poznamenal neskôr.

Medzi ním a vedením Sunwebu dochádzalo k stále častejším diskusiám. “Cítil som sa dobre. Prial som si, aby mi dopriali viac voľnosti pre útoky v horách, “informoval médiá o obsahu týchto diskusií.

Voľnosť nedostal. A aby svojimi malými vzburami nenarušoval tímovú pospolitosť, poslali ho radšej domov.

Niektorí experti sa domnievajú, že k umravnenie Barguila by postačil interné peňažný trest a Sunweb by sa tým vyvaroval zlé publicity.Ale Spenkenbrinkův štáb sa rozhodol pre radikálny rez.

Kým v modernej histórii Grand Tour došlo k vyhodení z tímu kvôli neplnenie pridelených úloh vôbec prvýkrát, na menších pretekoch by sme aj ďalšie takéto prípady našli. V auguste 2015 z tímu FDJ na Eneco Tour vylúčili Davida Boucher , keď v tretej etape nezostal s ďalšími jazdcami tímu, ktorí mali v šprinte podporovať lídra Arnauda Demar, a namiesto toho sa svojvoľne pustil do úniku. Športový riaditeľ Martial Gayant ho vzápätí odoslal domov.

“Snažíme sa z našich mladých jazdcov vychovávať v Sunwebu osobnosti pelotóne, investujeme do nich značné peniaze.Ale keď potom v takejto osobnosti skutočne dorastú, ich plány nemusia do seba vždy zapadať, “povedal Ivan Spenkenbrink a pripomenul:” Šport nie je o tom kúpiť najdrahšie pretekárov, ale o tom zladiť tie svoje dohromady. ”

V Sunwebu je tentoraz nezladili.

“Warrenův odchod nám však umožní dať do budúcna väčší priestor jazdcom, ktorí dorastajú,” hovorí Spenkenbrink. Tím už mal údajne v lete nachystaný plán, ako zužitkuje pol milióna eur, ktoré ušetria na Barguilovi.Veľmi nádejne sa teraz na Vuelte prezentuje ešte len 22-ročný Sam Oomen , celkovo po nedeľu dvanásty len jedno miesto za Keldermanem.

Warren Barguil musí teraz dúfať, že svojím správaním nedal zlý príklad tým, ktorí majú v budúcnosti pracovať pre neho.

vo fortunei by mal byť napriek posledným udalostiam v Sunwebu obletovanú hviezdou.

Počas tohtoročnej Tour sa nachádzal v stave eufórie. Vtedy premýšľal, že by sa mohol už v budúcom roku pokúsiť bojovať na Tour o prvenstvo.

Neskôr tieto svoje slová opravil: “Myslím, že nebudem pripravený útočiť na žltý dres pred tridsiatkou.Ale ďalej by som chcel pretekať v horách s voľnosťou, akú som tam predtým mal. ”

Plán Barguilovy ďalšej kariéry preto môže znieť aj takto: dva roky bezbrehej starostlivosti a voľnosti vo fortunei Oscarov, potom prechod do elitnej prvodivizní stajne , s ktorej zázemím a domestik pôjde o titul na Tour.

a napríklad raz aj na Vuelte…