Závod bez predbiehania vyhral Hamilton. Räikkönenova stíhačka nestačila

Výhra v sobotňajšej kvalifikácii, skvelý štart a preteky bez chýb. Lewis Hamilton naplnil všetko, čo jazdec formuly 1 potrebuje na maďarskom Hungaroringu k víťazstvu. Rýchli jazdci Lotusu sledovali celý závod iba zadné krídlo jeho McLarenu. Druhú priečku vybojoval po súboji s tímovým kolegom Kimi Räikkönen.

Očakávané búrky zamočila maďarský Hungaroring iba v nedeľu ráno, do obedu povrch dráhy vyschnutý a fanúšikom motoršportu hrozila ďalšia maďarská nuda. Tá sa našťastie naplnila len čiastočne, hoci v súbojoch o bodované priečky nebol k  videniu jediný predchádzacie manéver.

Lewis Hamilton nebol po väčšinu veľké ceny najlepším jazdcom na trati, nemal očakávanú rýchlostné prevahu nad súpermi. Jeho tím McLaren však preteky takticky ustál, neurobil žiadnu chybu a výkonnejšie vozy neboli jazdcom Lotusu nič platné.

Britskej stajni pomohlo, že na kľukatí Hungaroringu sa predbiehať nedá, hoci Romain Grosjean a pred cieľom Kimi Räikkönen boli na bicykel rýchlejší o takmer sekundu, pred nečakane určite idúceho Brita sa dostať nedokázali. Nevyšlo im to ani pri zastávkach v boxoch, Hamilton zatáčal do pit lane presne vtedy, kedy potreboval.

Hviezdou závodu bol však bezpochyby druhý Kimi Räikkönen, ktorý stál na štarte piaty, začínal ako šiesty,  ale v cieli oslavoval na stupňoch víťazov. Ohromil prostrednom úsekom závodu, ktorý zakončil desiatkou takmer kvalifikačných kôl a preskočil hneď tri súpera. Neuhol ani v prvej zákrute po prezutie pneumatík, kde sa dostal do súboja koleso na koleso s tímovým kolegom Grosjean.

V celkovom poradí však Fín stratil jednu priečku, keď sa pred neho vďaka 25bodovému zisku vrátil Lewis Hamilton. Ďalej vedie Fernando Alonso, ktorý stačil v Maďarsku len na piatu priečku. Jeho Ferrari na pomalom okruhu nesedelo a na vyššie umiestnenie pomýšľať nemohol. Taliansky tím sa v poradí Pohára konštruktérov prepadol za Lotus. Francúzi sa derú dopredu, na McLaren už strácajú len bod.

Druhý je v majstrovstvách sveta ďalej Mark Webber, jeho tímový kolega Sebastian Vettel je však už tesne za ním. Webber skončil v Maďarsku až ôsmy, hoci bol hviezdou štartu a posunul sa z jedenástej priečky po kvalifikácii hneď pred štyri súpera.

Závod absolútne nesadol jazdcom Mercedesu, desiate miesto Nika Rosberga bolo maximom. Michael Schumacher mal problémy s autom, motor mu zhasol už na štarte, začínal z boxov a deväť kôl pred cieľom pre neho preteky definitívne skončil, keď zaparkoval do garáže.