Vyzeral som ako Frankenstein, povedala Dušková. Ale mať strach? Nie je to tak

Anna Dušková a Martin Bidar si vo štvrtkovom večeri v Ostrave prvýkrát užívali ovácií postojačky zaplnenej haly.

V sedemnástich rokoch.

BIDAR išiel z ľadu v hlbokom predklone, na pokraji síl , uchopil svoj dych. “Nemohol som zdvihnúť ruky do luku,” vydechol.

“Nečudujte sa, po štyroch a pol minútach jazdy,” obhajovala ho partnerka. V juniorských pretekoch ju mali podľa pravidiel o pol minúty kratšia.

Avšak v Ostrave je nadnášal eufórie. “To rozhodne.Keby nás tí ľudia tak nestala motívom, tak by tá druhá zvedačka snáď ani nebola, “pritakal Bidar.

Práve pri tejto zvedačce sa pred troma týždňami odohral karambol, ktorý mohol ich ostravskej úsilie zničiť skôr, než vôbec začalo.

Len teraz o tom hovorili.

“Pri výcviku sme obaja spadli z jack. Ale bolo to horšie, “povedala Dušková. “Padol som na hlavu a urobil som obrovský náraz a polovica môjho čela sa krútila okolo. Vyzerala som ako Frankenstein. ”

Volali k nej rýchlu lekársku pomoc, ktorá našťastie vylúčila otras mozgu a vážnejšie komplikácie.

Bola strach?Nie, ani nezapochybovala, či sa má kritické zdvíhačky začať báť alebo dokonca vzdať. “Brala som automaticky, že ju musíme robiť ďalej.”

Aby toho nebolo málo, dva týždne pred šampionátom ochoreli. A tréner Eva Horkl zachytil bacily z nich.

Ako by sa na ne prísny krasokorčuliarsky profesor snažil navalit jednu komplikáciu za druhou, aby čo najdôkladnejšie preveril, že sú českí juniorskí majstri sveta spôsobilí postúpiť medzi elitnú dospelých borca.

Nikdy predtým nezažili tak búrlivej atmosfére. Desiatky slovenských vlajok aj duniacu bubon fanúšikov je vítali na ľade. “To budú emócie,” hovoril hlásateľ v Ostravar Aréne.

Počas rozbiehanie je snáď až príliš vnímali.Počas skokového testu padla Dušková a sóla nebola úplne presvedčivá. Nervy explodovali. Trénerka upokojovala seba i okolie: “Keď rozjazda nie je stopercentná, tak sa vždy viac sústredí, ako keď im to ide od začiatku samo.”

Atmosféra je pohltila natoľko, že nastúpili k jazde o 33 sekúnd neskôr oproti harmonogramu , pre ktoré je pravidlom jednorazový rozpor.

“Naša chyba. Nejako sme zabudli čas, “povedal Bidar.

“Bolo to pravdepodobne preto, lebo najskôr sme prešli na ľad. Pred štartom bola minúta, teraz boli skrátené na prvé, “vysvetlil Dušková. Trénerka síce prstom ukazovala k časomiere, ale v tom rachotu jej gesto neregistrovali.

Vzápätí však boli všetky predchádzajúce trable zabudnuté.Zaznela hudba Raula di BLASIA, tribúny sa pridali skandovaným potleskom a oni sa rozbehli k jazde, o ktorej neskôr trénerka vyhlásila, že bola ich doteraz životné.

sólovým trojitým toeloopem všetko začalo. Potom trojitý twist, trojkombinácia, trojitý odhadzovanie lutz i Salchow, zdvíhačky, špirála, piruety. Sála sa znova potešila. Nerobili nič zlého. Len druhému skoku v trojkombinácii synchrónne ubrali otáčku.

utopil sa v šťastnom objatí.

“Tá jazda bola neuveriteľná. Tak mladí, ale tu prišli, vyrazili a zvíťazili, “nadšene hovorila aj televízne spolukomentátorka, medzinárodný rozhodca Kateřina Kamberská. “Včera si zaslúžili absolutórium v ​​krátkom programe.Dnes už vyššia superlatívov ani nemám. ”

Rozhodca je ocenili najväčším bodovým ziskom kariéry ako vo voľnej jazde, tak absolútne (189,09 bodu). Nielen že uhájili siedmu pozíciu, dokonca atakovali aj tú šiestu talianskeho dua Marcheiová – Hotárek a len tesne im unikla.

“Ani nemáme slov,” priznala Dušková. “Hlavne, že máme čistý program. To sa nám v tejto sezóne predtým nepodarilo. ”

” Ja mám hlavne radosť, že už je to všetko za nami, “povedala Eva Horklová.

Tri roky ešte budú patriť do juniorskej ale ich obdivujú ich odborníci na ľade.Rodí sa napríklad aj nasledovne: Dušková s Bidar dokončili v decembri finále juniorskej Grand Prix v Marseille, kde získali druhé miesto, ráno sadli na lietadlo a ten istý deň už opäť v Prahe trénovali.

“Pani trénerka Horklová má na ne vysoké nároky a málo toleruje chyby, “všímal si Tomáš Verner. “Trénujú, trénujú a trénujú. Niekedy je to až dril. Ale pozerajte, tamto sa smejú. Radosť sa z toho nevytráca. Tým pádom je všetko v poriadku. ”

Prijímacie skúšky medzi dospelých práve zložili.

Na štátnice majú kopu času.

Juniorský svetový titul naopak tento rok na Taiwane obhajovať nebudú. “Sústredí sa na marcové majstrovstvá sveta dospelých v Helsinkách a boj o postup na olympiádu.Majstrovstvá juniorov sú ďaleko a udalosti sú príliš blízko v čase, “povedal tréner.

Takže čo ďalej? Je to jednoduché. “Začneme tréningom,” povedala Dušková. “Budú mať páry z Ameriky, Kanady a Číny. Musíme sa vytrhnúť. ”

Ich neochvejný záväzok je sľub.

Veľký prísľub.