Vedúci Wada, Craig Reedie, istý spor s MOV bol vyriešený

Prezident Svetovej antidopingovej agentúry Sir Craig Reedie verí, že medzi jeho organizáciou a Medzinárodným olympijským výborom sa po lete v spore o tom, ako reagovať na ruskú dopingovú krízu, objavil mier.

V posledných mesiacoch sa vzťahy medzi týmito dvoma zhoršili tak zle, zdalo sa, že MOV, ktorý poskytuje polovicu ročného rozpočtu spoločnosti Wada vo výške 23 miliónov libier, by mohol postaviť antidopingový regulátor do protikladu a vytvoriť novú organizáciu, ktorá by mohla lepšie kontrolovať.

“Stretnutie bol niekedy napätý a dokonca provokatívny, ale našli sme dôkladnú diskusiu o otázkach, ktorým všetci čelíme, “povedala Reedie. “A na konci bol skutočný pocit dobrej vôle.Myslím, že s trochou šťastia je najhoršie za nami. “75-ročný Scot povedal, že stretnutie zhromaždilo 40 odborníkov z oblasti antidopingu, vlády a športu a diskutovali o reformách na správu spoločnosti Wada, na tom, ako je možné lepšie monitorovať testovacie laboratóriá, na podporu informátorov a na to, či by širšia škála sankcií bola účinnejšia. Na tiranú otázku peňazí Reedie povedal, zatiaľ čo 50-50 financovanie partnerstva medzi vládami a športom bolo stále považované za silu, “všetci uznali” 23 miliónov libier nestačilo a dodal, že existuje podpora pre jeho myšlienku, že vysielatelia a sponzori by mali prispieť. Reedie však pripustila, že tam neboli žiadne konkrétne záväzky poskytnúť viac peňazí. Rozumie sa, že účastníci stretnutia všeobecne podporili Reedieho vedenie Wady, hoci niektoré obavy zostávajú o jeho vhodnosti pre takú spornú úlohu, najmä v čase, keď Montreal založená organizácia je neschválená takmer denne kybernetický útok od hackerov so sídlom v Rusku a inde.Wada obavy o budúcnosť ako olympijských šéfov sa zameriavajú na zákaz Ruska na Rio 2016 Čítajte viac

Bývalý predseda britskej olympijskej asociácie bol tiež obvinený z toho, že je príliš pomaly obhajovať Wada, najmä v dňoch, ktoré predchádzali olympijským hrám, pričom niektorí naznačovali jeho pozíciu vo výkonnej rade MOV ho donútili rozrušiť svojich priateľov v športe. Ale Reedie stála ako MOV viceprezident prezident po olympijských hrách a zdroj v Lausanne povedal, že to hovorí, že keď Reedie povedal “my”, myslel Wada nie MOV.

“Predtým som mal konflikt záujmov a ja som si vybral Wada , “Povedala Reedie, ktorá taktiež spravovala Medzinárodnú federáciu badmintonov a zohrávala významnú úlohu v úspešnej londýnskej ponuke na zápasy v roku 2012. Jeden úspešný think tank neznamená, že hrozby Wadaovho stavu zmizli, hoci .

Zatiaľ čo senior IOC čísla, vrátane podpredsedu Dr. Ugur Erdener, člen výkonného výboru Gian-Franco Kaspar a lekár Richard Richardt, povedali Reedie správy, že šport chcel vziať drogy späť “v domácnosti”, boli nepravdivé, to bol len pred týždňom, že bol obvinený ďalší člen MOV Wada z “upustenia zo športového hnutia”.

Toto tvrdenie prišlo v prudko kritickom diele prezidenta argentínskeho olympijského výboru, Gerarda Wertheina, pre americkú webovú stránku okolo prsteňov. V článku Werthein, spojenec prezidenta MOV, Thomas Bach, uviedol, že to bola Wadaova chyba, že správy o rozšírenej podvádzanosti v Rusku neboli nasledované rýchlejšie a pokúša sa vykresliť olympijské hnutie ako mäkké na doping boli prostriedkom posunutia viny.Navrhol tiež, že by mohol byť “nástupnícky orgán”, ak by sa Wada nepodarilo reformovať. Reedie odpovedal prostredníctvom internetovej stránky Wada v stredu a povedal, že ho “zmätený”, že niektorí zrejme myslí, že jeho organizácia je ” problém “, a nie ruský podvod, ktorý Wada úspešne odhalil. Ale Wertheinov útok musí byť videný spolu s mnohými podobnými vyhláseniami členov MOV v Riu, keďže verejná mienka sa proti nim obrátila, ako bol Paralympijský zákaz. Odvtedy sa Bach rozhodol vytvoriť nový nezávislý testovací režim, výbor, ktorý by preskúmal správu profesora Richarda McLaren o ruskom dopingu a jednotku integrity, ktorá by byť zosúladené s medzinárodným centrom pre športovú bezpečnosť financovaným vládou Katarí.Tieto myšlienky sa majú prediskutovať na antidopingovom samite MOC, ktorý sa konal 8. októbra. Bývalý riaditeľ ICSS pre športovú integritu Chris Eaton povedal, že si myslel, že myšlienka jednoty integrity je “úmyselný červený sleď určený na vystrašenie niektorých a obťažuje ostatných “, aj keď verí, že má nejaké zásluhy, aj keď finančná podpora Katar bude vždy problematická. Hlavná otázka však Eaton povedala:” Existuje a nemala by byť žiadna výzva Wada. Potrebuje okamžitú úpravu a podporu, nie kontrolu a kompromis. “Ale dlhodobé záujmy športu, riadenia športu a integrity oboch najlepšie slúžia nezávislé, vyspelé reakcie, ktoré by mali v konečnom dôsledku pokryť plný rozsah korupcie a podvádzania v spoločnom, kolektívnom záujme. “