Trénujete príliš dlho! Ako fínsky odborník mení české bežecké lyžovanie

Spomínate? Kateřina Neumannová nabieha do cieľovej rovinky na treťom mieste, Polc Kowalczyková a Ruske Čepalovové s miernym odstupom dýcha na chrbát. Napriek tomu Neumannová v záverečných metroch obe sokyne predstihne a pre Česko vybojuje na hrách v Turíne historickej olympijské zlato.

Alebo.

Petter Northug privádza kvartet bežcov do posledných metrov závodu na 50 kilometrov na svetovom šampionáte v Liberci 2009. Nikto z nich ale nedokáže reagovať na jeho drvivý finiš, on Pelas pre prvé individuálne titul majstra sveta.

Dva takmer totožné momenty so zlatým koncom, v ktorých hral prím mocný záver.

“Bežecké lyžovanie prešlo v posledných rokoch obrovskou zmenou.Všetko odštartoval práve Petter Northug tu v Liberci, “opisuje Jarva. “Predviedol, že aj vytrvalecký závod sa dá rozhodnúť vo finiši. Od tej doby sa na rýchlosť zameriavajú i ostatné reprezentácie, “dopĺňa.

Kým v severských krajinách nový trend zachytili, v Česku sa o ňom skôr hovorilo, než by sa praktizoval. Pretekári trénovali v dlhých laktátových intervaloch, hlavne na objem. S príchodom Järvi sa všetko uberá úplne odlišným smerom.

“Snažíme sa trénovať v menších objemoch, ale v oveľa väčších intenzitách. A samozrejme zamerať sa na hornú časť tela, ktorá s rýchlosťou plynne súvisí.A mohli by sme pokračovať…

Nový šéftréner stihol s mužskou a ženskou reprezentáciou niekoľko testov, vypravil sa aj na sústredení na ľadovci Dachstein. Podmienky a spoluprácu si zatiaľ pochvaľuje.

“Chvíľku trvalo, kým sa nám všetko podarilo zladiť. Myslím si však, že sme spoločne našli dobrú cestu a dúfam, že táto sezóna prinesie prvé výsledky, “hovorí Jarva. “V našom športe sa ale zmeny prejavia až s odstupom času,” doplnil.

Kvalitné výsledky sa tento rok očakávajú od skúseného Martin Akosi. “Ostatní závodníci sa musí zamerať na to, aby sa každý rok zlepšovali,” uzavrel Jarva.

Českému bežeckému lyžovaniu očividne ušiel v posledných rokoch vlak.Či naskočí pod vedením Ilkka Järvi späť, ukáže až ďalší olympijský cyklus, ktorý vyvrcholí na hrách v Pekingu 2022.