Trénerom, a ďalej? Na trénerskej rošády nie je priestor ani vhodný čas

Misie vo svetovej kvalifikácii dopadla bledo. Výkony priniesli len rozpaky. Za rok a štvrť, čo Jarolím sedí na lavičke, prevrátil 42 hráčov, to je extrémny číslo. Skúšal, menil, vymýšľal a nabiehal si. Pritom či teraz národný tím niečo potrebuje, je to jasná vízia a čo najmenej zmien. “Už nie je kam cúvať,” povedal kouč.

Štvrtkové víťazstvo 2: 1 v Azerbajdžane a zajtrajší duel proti San Marinu (v Plzni je výkop 20.45) už považujme za štart do novej kvalifikačnej éry. Bude pri tom Jarolím? Zrejme áno, pretože na trénerskej rošády nie je priestor ani vhodný čas. Ak sa chce Česko vrátiť medzi kandidátmi na veľké postupy, musia využiť aktuálnych poznatkov.

Aké sú? Tím je potrebné ladiť, nie prekopávať.Aj keď má muchy a pri personálnej núdzi nemôže súperiť s najväčšími európskymi kalibre, stále má čo ponúknuť.

Príjemné starosti sú s brankári. Hoci sa pred rokom rozlúčil držiak Petr Čech, jeho nasledovníci majú kvalitu. Všetci traja váľajú v cudzine: Vaclík v Bazileji, Pavlenko v Brémach, Koubek v Rennes. “Najradšej by som, aby mohli chytať všetci traja, ale to akosi nejde,” pousmial sa Jarolím.

V bránke problém nie je, stačí len vybrať chlapíka s top formou. Vo štvrtok sa Jarolím trafil, z Pavlenko sršala istota, chytil obrovskú šancu a skoro aj vymyslenú penaltu.

Lenže pozor, všade inde v zostave sa rieši nedokonalosti. Zásadný problém väzí v neefektívne finálnej fáze.Ak vynecháme povinnou výhru 6: 0 u slabučkého San Marina, potom Česi strelili len šesť gólov v ôsmich zvyšných zápasoch. O nič lepšia štatistiky nevykazujú ani prípravné zápasy.

Neoficiálny konkurz na elitného útočníka je v plnom prúde. Vzhľadom k tomu, že Jarolímová taktika nepočíta s dvoma hrotmi, hľadá sa jedno meno. Teraz je to plzeňský Krmenčík. Netrpezlivo sa čaká, či sa v AS Rím chytí Patrik Schick. Lenže stávka na “vyvoleného” je zradná. Vari si nepamätáte, ako sa hľadala (a nenašla) náhrada za marodícího lídra Rosického? Dôležitejšie je, aby mal tréner na výber.

To platí pre všetky rady, nie len pre útok.V Azerbajdžane sa testovalo hlavne zloženie zálohy a prvýkrát dostal šancu slavistov Hušbauer. “Podal slušný výkon,” reagoval Jarolím. Skôr sa hodilo povedať, že zarastený špílmacher striedal lepšie momenty so slabými. Na medzinárodnú úroveň mu chýba vyššiu rýchlosť.

Zdá sa, že najbližšie ku kľúčovej úlohe pod hrotom má Antonín Barák, hoci v Baku sprvu ľahko strácal lopty, kazil prihrávky a pôsobil zbrklo. Po prestávke hral vynaliezavo, nebál sa a nehľadal ľahká riešenia. V reprezentácii si rozmaznáva unikátnu bilanciu: 4 zápasy, 4 góly. Na tom by sa mohlo stavať, čo hovoríte?

Barákovi pomôže, až sa otrká v talianskej lige, navyše v Udine, kde sa podľa neho zišiel tím plný egoistov: “Človek tam spozná, že musí byť na ihrisku sebec.A keď to poviem hanlivo, tak hajzel. “Aj reprezentácia také typy potrebuje. A nutne!

Ak sa v hierarchii posunie Barák, mohol by sa prepadnúť Bořek Dočkal. Bývalý ťahúň sa trápi v Číne. Na poloprázdnom štadióne v Baku potom poslednej desiatky sekúnd prestála pri čiare, pretože si ho tréner schoval len na taktické striedanie. Musí to byť frustrujúce. Nečudujte sa dočkalo, že sa chce v zime vrátiť do Sparty.

Mimochodom, vo štvrtok sa neviedlo ani Vladimírovi Darida, čo má byť pán Nenahraditeľný. Nasekal veľa nepresností, ale buďme zhovievaví, snáď si len vybral slabšiu chvíľku.

A keď už zostavou cúvame, musíme sa logicky zastaviť u obranné rady.Kým na krajoch si môžeme vyberať zo zaujímavých a preverených (Kadeřábek, Gebre Selassie, Novák, Hloušek), správna stoperské dvojica sa márne hľadá. Suchý je príliš často nepresvedčivý. Brabec pôsobí určite vo vzduchu, ale chýba mu rýchlosť. Sivok sa upratal do izraelskej ligy. Najkomplexnejšie výbavu má zrejme Kalas, lenže hrá len druhú anglickú ligu. Takže?

Práca je ako na kostole, ale verme, že môže byť lepšie.