Stade de France sľubuje, že rieši bezpečnostné problémy pred Euro 2016

Bezpečnostné zlyhania, ktoré sa počas víkendu objavia vo finále Francúzskeho pohára, budú vyriešené pred začiatkom Euro 2016 za tri týždne, uviedla vláda v pondelok.

Otvára sa mesačný turnaj majstrovstiev Európy po celom Francúzsku 10. júna s výnimočným stavom po islamistických militantných útokoch v novembri minulého roku, ktoré v Paríži zabili 130 ľudí a ktoré sa zamerali na viaceré miesta v celom hlavnom meste, vrátane Stade de France. medzi oblúkovými súpermi Paríž Saint-Germain a Olympique Marseille v Stade de France sa považuje za vysoko rizikovú udalosť a prvý test organizátorov bezpečnostných opatrení potrebných pre Euro 2016. Fanúšikovia hádzali zámky a svetlice vo vnútri i mimo štadióna a zakázané objekty boli prinesené do areálu aj napriek dôkladnému vyhľadávaniu, uviedli bezpečnostní úradníci.Vyskytlo sa aj vážne preplnenie.

“Systém trochu praskol.Existujú slabé miesta, ktoré nie sú prijateľné, “povedal pre noviny Le Parisien Philippe Galli, prefekt pre oblasť Seine-Saint-Denis, ktorý je čiastočne zodpovedný za bezpečnosť na štadióne. “Budeme musieť napraviť to, čo nefungovalo.”

Miestne orgány, Francúzska futbalová federácia a riadiaci orgán Európy Uefa sa stretli v pondelok s cieľom posúdiť bezpečnostné straty a čo je potrebné urobiť na ich nápravu. Ministrom vnútra Bernard Cazeneuve povedal, že v nasledujúcich dňoch bude hotová séria opatrení na vyriešenie problémov, ktoré sa objavili v sobotu.

“Bolo rozhodnuté rýchlo napraviť nedostatky pri zabezpečovaní toku fanúšikov na vstupných miestach na štadióny, spoľahlivé kontroly súkromných bezpečnostných firiem a zabezpečenie bezpečných výstupných bodov na konci zápasu “, povedal.

2,5 milióna divákov sa očakáva v 51 zápasoch, ktoré zahŕňajú 24 tímov v hrách na 10 štadiónoch vo Francúzsku.K dispozícii budú aj “fanúšikové zóny” pre davy sledovania hier na veľkých obrazovkách vo veľkých mestách.

Núdzový stav, ktorý je stále v platnosti po útokoch na islamský štát a bombové útoky v novembri udeľuje mimoriadne právomoci polícii a bezpečnosti síl. Facebook Twitter Pinterest Riot polícia používajú svoje štíty na ochranu pred Marseille priaznivcov v tribunes po finále Francúzskeho pohára. Foto: Thomas Samson / AFP / Getty Images Uefa, euroorganizátor, vypracoval 10 000 až 15 000 bezpečnostných pracovníkov pre viac ako 110 miest, vrátane štadiónov, tímových hotelov a ďalších turnajových stránok.Na monitorovanie davov sa bude používať high-tech vybavenie. Jednou z hlavných problémov v sobotu sa zdalo byť preplnením spôsobeným druhým bezpečnostným kordonom, ktorý bol zavedený na zníženie počtu vstupných bodov na štadión z 26 pred útokmi z 13. novembra do štyroch. “

” Keď bol systém pod tlakom, zrútil sa v určitom počte bodov, “povedal Galli.

Patrick Calvar, Vnútorná spravodajská agentúra DGSI minulý týždeň povedala parlamentnému výboru, že existuje nebezpečenstvo nových útokov, ktoré spôsobili militanti, ktorí umiestnili na rôznych miestach veľké množstvo výbušných zariadení, aby vytvorili maximálnu paniku.