Slovenský kajak vládne svetu. Aj bez medailí Prskavce a Hradilka

“Merde,” zaklial v tej chvíli naštvaný francúzsky tréner, keď okolo prebiehal.

So slzami v očiach potom Neveu sledoval korunováciu nového svetového kráľa Ondreja Tunka a jeho strieborného pobočníka Víta Přindiše.

Bolo to k hnevu. Keď už vo finále neboli dvaja bývalí majstri sveta, Vavřinec Hradilek s Jiřím Prskavcem, tí zatratenie Česi rovnako zobrali dve najcennejšie medaily. Až sa zdá, že sú na kajaku k neporazeniu. A ono to tak v posledných piatich rokoch naozaj je.

Českej úspechy načal v roku 2013 titulom majstra sveta práve Hradilek. O rok neskôr Česi v americkom Marylande vôbec do finále nepostúpili, ale to bol len výpadok.

Potom nastala éra Jiřího Prskavce, ktorý pridal tri tituly európskeho šampióna a pred dvoma rokmi sa stal aj majstrom sveta.Tento rok žiadny z nich vo finále nebol. Hradilek svoju šancu stratil už na jar počas českej kvalifikácia, kedy sa nedostal ani do trojčlenné českej reprezentácie.

Prskavec zase ako obhajca zlata neprešiel do bojov o medaily po tom, čo v semifinále pripísal štyri trestné sekundy.

Prišiel čas nových hrdinov, ktorí dlho žili v ich tieni – Ondreja Tunka s Vítom Přindišem.

Tá “stará” generácie pritom nikam neodišla, len je tu ešte jedna, rovnako šikovná. Aj preto Česko naraz vládne svetovému kajaku. A to navyše v kategórii K1, ktorá je vo vodnom slalome považovaná za kráľovskú, veď v nej tradične štartuje najviac lodí.

O to je česká dominancie na svetových šampionátoch cennejšie.

Každý z českého kvarteta je pritom úplne iný.Hradilek oplýva až brutálnou silou, Prskavec zase baví svojimi kamikaze jazdami na hranici rizika, Přindiš je božsky talentovaný a vo výkonoch stabilný, čo dokladajú jeho tohtoročné víťazstvo vo Svetovom pohári a perfektné jazdy na šampionáte v Pau.

A čerstvý majster sveta Ondřej Tunka?

“Nie som moc silný a nepovedal by som, že som na tom technicky lepšie ako ostatní. Nechápem, že sa im dokážem vyrovnať, “hovorí skromne.

Dokáže a dokáže ich aj porážať.

Všetci štyria sú pritom tak vyrovnaní, že sa často poráža o stotiny. Ako v Pau, kde bral Tunka zlato o dve stotiny pred Přindišem.Vlani dokonca o stotinu Prskavec porazil na majstrovstvách Európy Hradilka a v Troji zase Tunku.

Aj preto je nepravdepodobné, že by teraz prišla éra dvoch svetových medailistov.

“Bude sa to furt mlieť a bude to o tom, komu to ten deň viac sadne, kto sa lepšie vyspí a bude v lepšom rozpoložení. Určite teraz nebudem furt všetky porážať, “pritakáva Přindiš.

Keď sa piadí po dôvodoch, prečo sú Česi zrazu tak dominantný, Jiří Pultera, šéf českej reprezentácie, sa len usmeje:” Máme holt mimoriadne talentovaných pretekárov. ”

v tom má svätú pravdu, ale tým hlavným dôvodom bude najskôr kanál v Troji.Na ňom sa spolu všetci štyria muži, ktorí sú schopní vyhrávať svetové i olympijské medaily, deň čo deň schádzajú a súperia.

Vzájomne sa tak ťahajú vyššie a vyššie, každý tréning je pre nich svojím spôsobom majstrovstvami sveta. “Je to základ našej dominancie. Hecuje sa a snažíme sa porážať. A keď sa to podarí, na svetovom šampionáte potom viete, že môžete poraziť všetky, “premýšľa Přindiš.

Pravidlo Medzinárodného olympijského výboru, ktoré povoľuje štart na olympiáde len jednému kajakári, je tak v tejto chvíli pre Česko zdrvujúce .

Na európskej a svetové šampionáty môžu českí kajakári tri. Tunka s Přindišem si svojimi medailami nomináciu v tomto trojčlennom minitýmu pre budúcu sezónu zaistili.O tú poslednú sa na jar v kvalifikácii pobijú dva majstri sveta – Prskavec s Hradilkem.

Tak kvalitný český kajak aktuálne je.