Sloboda tento rok ukončí kariéru a potom chce pomáhať plávanie

Kedysi vozil medaily, teraz v medzinárodnom meradle už len paběrkuje a na konci tohto roka ukončí kariéru. Plávanie by ale stále malo byť hlavnou náplňou života kraulaře Marína Slobody. Niekoľkonásobný český rekordman tento rok zakladá marketingovú agentúru, ktorá by mala fungovať pri Českom zväzu plaveckých športov a ktorá by mala pomáhať terajším pretekárom v ich raste a zabezpečenia.

“Chcel by som tiež zjednotiť slovenské plávanie, zbaviť ho neskutočného bordelu, ktorý v ňom je. Miesto aby sme bojovali s Európou a so svetom, bojujú Čechy s Moravou a jednotliví tréneri medzi sebou. Nadávajú na seba, nikto nikomu nič nepraje,” vyhlásil pre ČTK tridsaťročný pretekár. “Chcem v spolupráci so zväzom podporovať plavcov, ale viem, že to nebude ľahké,” uviedol. Agentúra potrebuje na rozbeh niekoľko stoviek tisíc korún.

Býval neskutočným talentom. Je dvojnásobným juniorským majstrom Európy a juniorským európskym rekordmanom, v osemnástich bol lepší ako neskôr slávny Pieter van den Hoogenband z Holandska. Na ME v krátkom bazéne vo Valencii bol v osemnástich rokoch druhý na dvojstovke a tretí na Štyristovke, o dva roky neskôr bral striebro na MS v krátkom bazéne v Moskve na 400 metrov a preháňal vtedy aj víťazného Austrálčana Granta Hackett.

V roku 2003 zažil vrchol kariéry, skončil na MS v päťdesiatmetrovej bazéne v Barcelone štvrtý na dvojstovke a už spriadal plány, ako získa medailu na olympiáde v Aténach. Potom však začal stagnovať, v olympijskom roku sa mu nedarilo av decembri 2004 vo Viedni na krátkom ME skolaboval. Od tej doby sa už nedostal do špičkovej formy a víkendové MČR bolo jeho posledným závodom v päťdesiatmetrovej bazéne.

“Keď sme vozili medaily, nikto nám s ILCO nepomáhal. Ani naše úspechy sa nedokázali speňažiť. To je jeden z najhorších bodov mojej kariéry,” spomenul aj ďalšie slávnu plavkyňu jeho éry Ilonu Hlaváčková, bývalú majsterku Európy na 50 metrov znak. “Preto chcem pomáhať. Podobné agentúry fungujú už roky v iných športoch, napríklad v atletike,” prirovnal.

Preto sa rozhodol, že pomôže terajším talentom Barbore Závadová, Simone Baumrtové či Janovi Micky. “Ja im hovorím deti,” upozornil na tínedžerskej vek plavcov. Nejaké peniaze už zohnal, ale vie, že väčšie možnosti sú v materiálnom zabezpečení či mediálne podpore. “Aby mali dostatok špičkových plaviek, aby boli vidieť v novinách av televízii,” plánoval.

Oslovil preto so svojím projektom vedenie zväzu, trénerov, manažérov. “Veľa ľudí je k tomu skeptických, že to je na prd, ešte to ani nezačalo fungovať. Ja si ale myslím, že stojí za to to skúsiť,” mal jasno.

Bojovať ho naučili aj dva roky v politike, je zástupcom mesta Znojma za ODS. “Sme v opozícii, takže viem, že sa nesmiem vzdávať. V politike to nie je ako v športe, že všetci ideme na tréning a vyhrá ten najlepší. Nechcem sa s tým porovnať, ale chcem proti tomu bojovať. Nájdem ľudí, čo tomu budú naklonení , aj keď ma to bude stáť veľa úsilia, “tušil.

Oženil sa av decembri čaká prírastok do rodiny. Stále však bude trénovať, aby sa dostal na konci novembra na majstrovstvách Európy v krátkom bazéne. Už po pätnástykrát v kariére za sebou, čo je rarita. “Chcel som na štvrtú olympiádu a bol som sklamaný, že som sa do Londýna nedostal. Takže to chcem ukončiť tam a potom plávanie pomôcť,” dodal.