Slávny strelec a učenlivý smoliar. Dva žiaci legendy. Ktorý bude zlatý?

Odlišné plány na nedeľný večer (hrá sa od 20.30 hod) má Saša Djordjevič, posledné štyri sezóny šéf srbskej lavičky. Aj tento prostovlasý päťdesiatnik sa narodil v Belehrade. Aj on v minulosti nastupoval na pozíciu rozohrávača.

A obaja, Djordjevič aj Kokošková, prešli školou legendárneho Željka Obradovic.Prvé ako jeho zverenec, druhý čoby asistent na olympiáde v Aténach 2004 a na následnom európskom šampionáte 2005.

Ale inak toho veľa spoločného nemajú.

Vezmite si napríklad ich hráčskej kariéry.

Djordjevič bol veľkou osobnosťou paluboviek, presne pred štvrťstoročím vystrelil Partizanu Belehrad titul v Eurolige, potom žiaril v dresoch Fortitude Bologna, FC Barcelona aj Realu Madrid. Len v NBA sa moc nepresadil, za Portland Trail Blazers odohral iba 25 zápasov. Keď sa ako 38-ročný lúčil, bola to udalosť podčiarknutá veľkolepú exhibíciou.

A Kokošková? Ten skončil už v osemnástich. Po ťažkej autonehode, ktorá ho takmer pripravila o život, sa na ihrisko vrátiť nemohol.Koleno ho nepustilo. Smola.

Vraj tým Srbsko prišlo o ďalší veľký talent, možno Djordjevičova nástupcu. Tvrdí to potrebné Vlade Divac.

Premýšľavý Kokošková ale nezanevrel a stal sa z neho vynikajúci odborník. Rekordman aj premiant.

“Tá nehoda zmenila všetko, hneď som vedel, že už nebudem môcť hrať. Ale basketbal milujem, takže som taky vedel, že u neho chcem ostať. O tom som nikdy nepochyboval, “zaspomínal Kokošková na zlomový moment svojho života.

V Srbsku sa stal historicky najmladším držiteľom najvyššej trénerskej licencie, viedol mládež v OKK Belehrad a v Partizanu. Na sklonku 20. storočia sa presťahoval do Spojených štátov, kde urobil parádne kariéru.Len sa o tom zatiaľ veľa nehovorilo.

Najprv získal pozíciu asistenta na univerzite Missouri – ako vôbec prvý Európan v celej NCAA. Počas jedinej sezóny si urobil meno tiež v kruhoch NBA a medzi trénerskú elitou sa od roku 2000 udržal dodnes. Keď sa vtedy v LA Clippers stal pomocníkom Alvina Gentryho, znovu tým pre “Neameričany” prelomil bariéru.

Za sebou už má dokonca premiéru v úlohe hlavného kouča. Akonáhle vlani v decembri ochorel utažský Quin Snyder, jeho úlohy proti LA Lakers prevzal práve Kokošková – Jazz vtedy doviedol k víťazstvu 107: 101.

V NBA sa o ňom vie. Teraz síce nie je v móde meniť trénerov, aktuálny tridsiatka hlavných vydržala v rovnakom zložení cez rok, ale Igor Kokošková je považovaný za jedného z čakateľov na povýšenie.Skúsenosti na to má.

Po Clippers pôsobil v Detroit Pistons a s jedným z najlepšie brániacich celkov v histórii basketbalu slávil v roku 2004 titul. Potom sa sťahoval do Phoenixu a u tamojších Suns sa podieľal na ofenzívnu smršti prezývané “sedem sekúnd či menej”. Jednu sezónu pôsobil v Cleveland Cavaliers, krátko bol členom trénerského tímu Orlando Magic a teraz začne tretí ročník v Utah Jazz, ďalším skvele brániacim celku. Asistoval tiež pri Zápase hviezd NBA, opäť čoby vôbec prvý Európan.

Ako bývalý rozohrávač sa Kokošková prácu dirigentov hry špeciálne venuje. Stretol sa s Chaunceym Billups a Stevom Nashom, ovplyvňoval Kyrieho Irvinga.A tiež mladého Gorana Dragic.

Dnešné kapitán slovinskej reprezentácie začínal pod Kokošková v Phoenixe. “Krajania” – DRAGICA je po otcovi Srb – si zjavne padli do oka. Kokošková teraz druhým rokom vedie slovinskú reprezentáciu a v oficiálnom zápase ešte neprehral. Platilo to po kvalifikácii a platí to aj po semifinále EuroBasket.

Až sa skalpom španielskych obhajcov titulu sa Slovinci dočkali poriadneho uznanie.A to v skupine prekonali Francúzsku, Grécko alebo Fínsko.

Kokošková bol v posledných dňoch chválený predovšetkým za útočnú hru. S ťahúňom Dragica, generačným talentom Lukou Dončičem, narýchlo získaným americkým pivotmanem Anthonym Randolph a radom skúsených borcov sa vlastne ešte nedostal do problémov.

V osemfinále Slovinci rozdrvili Ukrajinu (79:55), pri štvrťfinálovej prestrelke s Lotyšskom (103: 97) mali väčšinou navrch, o semifinále so Španielskom (92:72) to platilo dvojnásobne.

< p> Pre premýšľavého pracanta Kokošková je pritom vedenie národného tímu niečo ako rozcvička. “Každým zápasom sa učím. Preto som tu. Som tu, aby som napáchal svoje vlastné trénerské chyby. Aby som sa zlepšoval ako kouč spoločne s hráčmi.Som šťastný, že môžem byť súčasťou tímu. Po tomto lete budem lepším trénerom. “Do kameňa…

O prvé zlato a slávu Bayernu

Kým uhladený Kokošková je medzi elitou nováčikom, rozviaty Saša Djordjevič je už prežitá. S Juhosláviou má ako hráč tri európske tituly a jeden svetový, v úlohe trénera bol u striebra svetového i olympijského.

Vo finálových dueloch 2014 a 2016 stál proti “neporaziteľným” Američanom. Teraz je jeho nádeje na prvý veľký trénerský triumf o dosť väčší.

A bol by to tiež Djordjevičův trénerský prielom.S Olimpia Miláno, Benettonom Treviso a Panathinaikosom Atény sa totiž slávy nedočkal a v FC Bayern Mníchov ešte len buduje.

V basketbalovej sekcii slávneho bavorského klubu baží po najvyšších európskych priečkach, ale zatiaľ sa nedarí. V minulom ročníku sa dostal len do bundesligového semifinále a v Eurocupe, z ktorého vedie cesta do prestížnej Euroligy, skončil už vo štvrťfinále.

Pre novú sezónu môže Djordjevič počítať hneď s tromi členmi súčasnej srbskej reprezentácie – rozohrávačom Stefanom Jovica , krídlom Vladimirom Lucic a pivotom Milanom Mačvanem.Srbská partia má v Nemecku za úlohu založiť novú dynastiu.

So zlatom z EuroBasket by sa Djordjevic v Bayerne v prípade prvotných nezdarov novo zloženého kádra dýchalo o niečo ľahšie.

Podľa Miloša Teodosiče, aktuálne zraneného kapitána Srbov, ktorý na majstrovstvách Európy v Istanbule chýba, si jeho kamaráti dôjdu v nedeľu pre triumf.

Djordjevič bol po piatkovom semifinále s Ruskom opatrnejší: “Teraz rozmýšľame iba o Slovinci, ktorí budú vo finále jednoznačnými favoritmi.”