Slavia – Sparta 0: 2, vzrušujúce derby rozhodol Lafata, navyše nedal penaltu

Slavia v lige padla štvrtýkrát za sebou, Sparta stíha vedúci Plzeň, za ktorou zaostáva o jediný bod.

Nuda v prvej polovici, skvelý zápas po prestávke. Tribúny búrili, v hľadisku horeli bengálske ohne, na ihrisku sa hralo hore dole, šance na oboch stranách.

Tú prvú premenil v 52. minúte Lafata hlavičkou po centri z rohu. Keď o chvíľu neskôr mohol súpera doraziť, zlyhal pri penalte. Zaradil sa tak po bok Piták, Fořta, Dostálka a Lokvenca, ktorí v derby pokutový kop nepremenili. Jediným úspešným strelcom v samostatnej histórii českej ligy je slavistov Horváth z ročníka 1998/1999.

Lafata to nakoniec mrzieť nemuselo, hoci Slavia mala dve tutovo šance.Desať minút pred koncom však kiks napravil a do siete dotlačil Krejčího skákavú strelu, na ktorú Hrubeš nedosiahol.

Keď derby skončilo, víťazi oslavovali, fanúšikovia porazených tlieskali parádny druhej polovici.

“Dôležitý pre vývoj zápasu bol náš prvý gól. Potom sme mohli dať druhý z penalty, namiesto toho mal súper šance na vyrovnanie. Vďaka Davidovi bičíky je nepremenil. Sme radi, že sme nakoniec pridali druhý gól, “uviedol sparťanský tréner Vítězslav Lavička.

Slavia išla do derby po troch ligových porážkach, snáď aj preto začala s veľkým rešpektom. Jej hráči zaliezli na vlastnú polovicu, bránili a snažili narúšať súperovu trpezlivou a zdĺhavú kombináciu.

Domáce hrali jednoducho. Keď boli v tiesni, pod tlakom, nehanbili sa odkopnúť.Inokedy po zisku lopty rýchlo vyrážali dopredu. Darilo sa im to zriedka, ale keď už, tak predovšetkým po ľavej strane, kde si dokázali prihrať Juhar, Čierny a utratil.

Sparťania, ako je ich zvykom, “hrali” na držanie lopty, čo im síce šlo, ale efekt to žiadny nemalo. Nemohli sa dostať do streleckej pozície a keď už v nej boli, tak radšej zase prihrali do strany.

Prvá nádejnú možnosť mali až vo 35. minúte. Po pása Matějovského nabiehajúci Costa vracal hlavou pred bránu, Lafata sa už chystal zakončiť, ale Bílek mu v poslednej chvíli loptu ukopl.Po rohu Lafata skúsil nožnice a Juhar zase v poslednej chvíli odvrátil pred Kadeřábka.

O chvíľu neskôr po zásahu Čierneho žiadali Sparta penaltu za ruku, ktorú domáci záložník zahral pri bránení Kadeřábka. Arbiter Paták však ukázal na roh a postranní Wilczek, ktorý mal k situácii najbližšie, urobil to isté.

Dlho chýbali strely i vzrušujúce okamihy. Slávisti dokázali pohroziť len po standardkách, rohových kopoch a autách v blízkosti vápna. To sa dopredu vždy vybral stopér Latka a vo vzduchu bol väčšinou úspešný. Ale k zakončeniu sa po jeho vyhratých súbojoch už spoluhráči nedostali.Keď už bol blízko Škoda, skočil mu do strely Kadeřábek.

Sľubná možnosť Sparty v nastavení prvého polčasu skončila ošetrovaním domáceho gólmana Hrubeša a hosťujúceho Hušbauer, ktorý stret s Baez nerozchodili a musel striedať.

V úvodnej minúte druhého polčasu najskôr po rýchlej akcii zahrozil Lafata, z následného brejku hlavičkoval Škoda pod brvno a Bičík skvele zakročil.

Tieto momenty predznamenali svižný futbal z oboch strán, po sparťanskej strate a rýchlom brejku strieľal Vukadinovic do bičík. Na druhej strane hostia vybojovali roh a po centri Dočkala domáci Latka neustrážil Lafata. Bežala 52.minúta a skóre sa pohlo.

Vzápätí mohlo aj na druhej strane, po tečovanom centri z priameho kopu vytiahol zázračný zákrok Bičík, ktorý skočil k bližšej tyči a loptu vyrazil. Nasledoval protiútok, Vukadinovic zahral vo vápne rukou a tentoraz už Paták penaltu odpískal. Lenže Lafata trafil brvno, od ktorého sa lopta odrazil nad bránu. V tú chvíľu zapálila šanca pre Slaviu!

pritvrdil sa, Slávisti už neboli zalezený, čo futbalu ešte pomohlo. Najväčší možnosť mali dvadsať minút pred koncom. Odkop Baeza si spracoval Škoda, udržal loptu proti trom protihráčom a potom prihral úplne voľnému utratil.Ten bol sám pred bičík, ale ten Spartu znovu podržal.

Vzápätí po hlavičke Škody, ktorého opäť sparťanskí stopéri nestíhali, sa len pozeral, ako lopta letí tesne vedľa.

Mohol byť kompenzované , ale nebolo. Hostia tak následne trestali.

“Keď sa zápas lámal, tak my sme svoje šance nepremenili. Najskôr Vukadinovic a Škoda. Potom sme inkasovali zo štandardky, znovu sme mali šance. Ani som si nemyslel, že by sme ich proti Sparte mali toľko, “popisoval slávistický tréner Miroslav Beránek.