Sáblíková spustila druhé miesto na MS. Ona napadla Wüsta

Rovnako ako v olympijských hrách v Soči a toľkokrát v minulosti to bolo len Ireen Wüst, ktorým sa podarilo pretekť tri rýchlejšie ako Sáblíková.

Jeden proti sebe navzájom robili priamym duelom v predposlednom závodnom páre. Cieľ potom šiel do Holandska o 1,20 sekundy rýchlejšie v novom zázname 4: 04,91. Jej český Sokyan dosiahol 4: 06,11 Wüst, tentoraz v zelenomodrých kombinékach namiesto tradičnej oranžovej, ako zvyčajne, sa ujal vedenia hneď po začiatku.Pri prvom prejazde medzičasom mala k dobru pol sekundy a náskok postupne navyšoval až takmer k dvom sekundám.

“Teraz poď do nej, poď,” zavelil k útoku tréner Petr Novák.

A skutočne, dve kolá pred cieľom sa karta začala obracať, Sáblíková 1xbet ragistračný bonus mala pred záverečnými 800 metrami odstup 1,73 sekundy, ale pri prejazde do posledného kola už to bolo len 1,20 sekundy.

Čím to zďaleka neskončilo. V priebehu posledného kola sa k uvädajúce Wüstovou neustále približovala. Zdalo sa, že to môže dokázať. “Choď, choď, ideš do nej, ideš dobre,” mohol si kouč vykričať pľúca.

Lenže vzápätí si Novák hlasno uľavil: “Do vreca.”

Čo sa stalo?Pri striedaní strán sa jeho zverenkyňa “zľakla”, že skríži Holanďana dráhu, zdvihla sa z rychlobruslařského postoja a takmer zastavila. Vyšla tým z tempa a skončil tak aj jej útok na pohárové víťazstvo v Obihiro.

“Pritom som tam mala miesto, aby som sa pred Ireen vošla. Sama Ireen mi to potom potvrdila. Aj Peter to videl. Ale ja to zle odhadla. Bála som sa, že by ma potom diskvalifikovali, “priznala Sáblíková.

Všetko úsilie potom vložila do poslednej zákruty a rovinky. Obávala sa, že by mohla prísť aj o priebežné druhé miesto v závode.Ale holandský Voorhuis, ktorý viedol tento pár, nechal za sebou takmer jednu sekundu.

“Je škoda, že som mohol poraziť Ireen,” povedala Sáblíková. “Ale zároveň mám z druhého miesto na začiatku sezóny naozaj radosť.”

Posledná dvojica už poradie velikánek na prvých dvoch priečkach nijako nenarušila. Olympijskí medailisti Pechstein a Graf urobili sezónu pomalšie. Nemka skončila siedma a Ruska až dvanásta.

Na prvých šiestich miestach sa umiestnilo päť Holanďaniek – a jediná Češka, ktorá rozbila ich dominanciu.

Erbanová začala 11. miestom na 500 metrov

šprintérka Karolína Erbanová skončila pri úvodnom vystúpení na trati 500 metrov jedenásta.Vo svojom prvom preteku na veľkej udalosti po odchode z Novaku dosiahol čas 39,02 sekundy. Desiatka žena na olympijských hrách v Soči klesla za 0.95 sekundy za víťazom kórejský I Sang-hwa, ktorý vyhral zlatú medailu na hrách v Rusku. Z desiateho miesta bolo Erbanov len dve stotiny sekundy.