Prípad Šimič. Prípad Rosický. Futbalová reprezentácia začína novú etapu

Pre futbalovú reprezentáciu nastala nová etapa.

Po krachu v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta 2018 má Jarolím desať mesiacov na to, aby mužstvo pripravil na Ligu národov a následnú kvalifikácii o Euro 2020. </P >

Začína sa budúci týždeň na turné v Katare, kde Česi preverí Island, istý účastník šampionátu v Rusku, a domáce výber.

“Teraz by sme mali tím stabilizovať, predovšetkým užší káder. A potom sa pozerať po hráčoch, ktorí o sebe dajú vedieť. Národné mužstvo nie je uzavretá spoločnosť, “zdôraznil kouč Jarolím.

Pre niektoré nedávne opory sa však reprezentácie zatvára. Napríklad stopér Sivok, ktorý odohral polovicu posledný kvalifikácia, už na začiatku sezóny odkázal, že na reprezentáciu nie je momentálne pripravený.Vzhľadom k tomu, že začal nové angažmán a navyše v izraelskej lige. Jarolím s ním už skôr nepočíta.

Na pozície stredných obrancov pravidelne berie vedľa skúseného Suchého tiež Kalas a Brabca. A fanúšikovia netrpezlivo čakajú na to, až medzi túto stabilné trojicu prihodí Stefana Šimič.

Dvadsaťdvaročný odchovanec Slavie, ktorý už štyri roky patrí AC Miláno a teraz hosťuje v Crotone, nadchol pri poslednom európskom šampionáte do 21 rokov. Ale počas jesene kouč do národného tímu povolal iného: Michaela Lüftnera, Simičova parťáka z Eura, či Jakuba Jugase.

Aj preto, že Šimič donedávna v klube nenastupoval. To sa teraz zmenilo a Jarolím ho zaradil medzi náhradníkmi. “Hovorili sme o ňom už v lete, ale prechádzal si obdobím, kedy menil klub a nehral.Nechali sme tomu čas, teraz začal hrať, “hovorí Jarolím o Šimič.

Čas však môže Jarolíma tlačiť, hoci Česko najbližší súťažný zápas čaká až budúci rok na jeseň. Šimič si totiž vďaka pôvodu rodičov môže vybrať, či bude reprezentovať Bosnu, Chorvátsko či Srbsko. Alebo Česko, kde sa narodil a ktoré mu je najbližší.

“Česko je na prvom mieste, vždy som ho v mládeži reprezentoval rád,” povedal v utorkovom rozhovore pre denník Sport. Ak by nastúpil v súťažnom zápase áčka napríklad za Bosnu, nemohol by potom hrať za Česko.

“Uvažujeme o ňom bez ohľadu na to, či by potom nemohol hrať za inú zem,” zdôraznil Jarolím.

Šimič má veľkú šancu, že bude na najbližšej reprezentačnej akcii dodatočne nominovaný.Jarolím pred pondelkom zrazom ešte povolá útočníka, hráča na krídlo a stredného obrancu. Koho iného ako Simic…Už aj preto, že ho na víkendový zápas Crotone do Bologne letí sledovať reprezentačný asistent Miroslav Koubek.

“V pondelok som sa Stefanom hovoril, je v úplnej pohode a na nomináciu sa teší . Poznám ho veľmi dobre, je to výborný chlapec. Nie je nafúkaný a ani ukrivdený, ak by v nej nebol, “poznamenal reprezentačný manažér Jaromír Šeterle.

“Má šancu, bude nominovaný ešte jeden stopér,” doplnil s úsmevom. “Ale zase nechceme podľahnúť tomu, že by sme ho nominovali len kvôli tým informáciám, že by mohol hrať za inú krajinu.Zásadné je, aby mal výkonnosť na českú reprezentáciu. ”

Simic zaradil do minulého cyklu dvadsaťjednotky tréner Vítězslav Lavička. Talentovaný zadák hosťoval v belgickom Mouscrone, kde pravidelne hral, ​​z čoho ťažila aj reprezentácie.

V lete mu na poslednú chvíľu padlo hosťovaní v Slavii, AC Miláno ho obratom poslal do Crotone. “Sme spolu v kontakte od chvíle, kedy sme ho vzali do dvadsaťjednotky. Pozitívne pôsobí aj jeho rodinné zázemie. Otec nám napríklad posiela informácie z talianskych médií, “podotkol Šeterle.

Šimič patrí k nastupujúcej generácii, k nádejam, ktoré by čoskoro mali hrať v reprezentácii hlavnej úlohe.Kouč Jarolím, ktorý má zmluvu do konca kvalifikácie o Euro 2020, sa však ešte nevzdáva ani Tomáša Rosického, ktorý je o pätnásť rokov starší než Šimič.

Legendárny záložník je v národnom mužstve od roku 2000, odohral zaň 105 zápasov, naposledy reprezentoval na minuloročnom majstrovstvách Európy. A predovšetkým, nikdy sa s reprezentáciou oficiálne nerozlúčil. A keď mu to pôjde rovnako ako v posledných zápasoch za Spartu a zostane zdravý…

“Tak uvidíme,” reagoval Jarolím s potmehúdskym úsmevom.

“Čas beží. Keď bude vo forme a cítili by sme, že by nám pomohol, tak prečo nie. Ale chcieť musí aj on. A hlavne záleží, či bude zdravý. Schopnosti na reprezentáciu má, “povedal Jarolím.

Je však skôr nepravdepodobné, že sa Rosický vráti.