Pohľad Guardian na zmeny v Unibet: zmenené priority futbalu

Namiesto toho, keď pán van Gaal prišiel do tlačového priestoru, aby získal svoju hru, bola výhra pohára už druhoradá. Veľkým príbehom o Manchestrovej United bol, že sa chystá vyhrať a José Mourinho ho chystá nahradiť za manažéra najsvätejšieho klubu anglického futbalu. V pondelok bol pán van Gaal riadne prepustený. Pán Mourinho bude tento týždeň nainštalovaný, možno už v utorok. Je ťažké myslieť na brutálnejšiu ilustráciu toho, koľko britského najobľúbenejšího športu sa zmenilo. V minulosti hlavným cieľom futbalového klubu bolo získať hry a trofeje a prilákať fanúšikov prostredníctvom turniketov. Pod Mattom Busbym a neskôr Alexom Fergusonom si Manchester United stanovil poveternostné kritériá.Leicester City je úžasná sezóna bola pripomínajúca pripomenutie, že takéto veci sa môžu stať.

Ale Leicester môže byť výnimkou, ktorá dokazuje pravidlo. V Premier League je hlavným cieľom klubu zarábať peniaze. Pre väčšinu je kľúčom k zarábaniu peňazí prežitie v samotnej lige s garantovaným prístupom k príjmom z televízie v Spojenom kráľovstve. Pre elitu je kľúčom úspech ligy, čo otvára dvere ešte lukratívnejšiemu európskemu príjmu. Bolo to, že Manchester United nedospela v prvých štyroch miestach, a tak sa kvalifikovala do Ligy majstrov, ktorá garantovala pánu van Gaala svojmu P45 tento týždeň, bez ohľadu na víkendové víťazstvo v pohári.

To však nie je koniec z toho. Prilákanie fanúšikov do hier je sekundárnou súčasťou podnikateľského plánu spoločnosti Manchester United.Tento rok môže byť prvý, kedy väčšina príjmov klubu pochádza z komerčných zdrojov. Ako to uviedol jeden komentár, najcennejšia vec, ktorú Manchester United teraz predáva, nie je futbal, ktorý hrá, ale publikum, ktoré môže klub poskytovať inzerentom a obchodným partnerom. Fanúšikovia futbalu si predstavujú, že ich lojalita je to, čo animuje klub. To už nie je pravda, ak vôbec to bolo. Preto je príchod pána Mourinho do Old Traffordu tak rezonujúci. Veľkolepý obraz spoločnosti Manchester United prináša mladých britských hráčov a hranie útočiacich na futbal. Iní môžu spochybniť ten ružový pohľad na Mancunián. Ale pán Mourinho sa v žiadnom prípade netýka ani jednej z týchto vecí. Pre neho je to víťazstvo. On je veľmi dobrý. On je tiež box office sám o sebe.Ale vymenovanie ukazuje, kde sa nachádzajú priority klubu – a to nie je s fanúšikmi.

Racionálne by fanúšikovia Manchesteru mali byť v revolte. Ale to sa nestane. V Old Trafford, ako inde, sa koleso otočilo. Miestne zakorenený futbalový priemysel z priemyselnej éry prešiel, hoci veľa fanúšikov môže tvrdiť, že to chce inak. Na vrchole, futbal 21. storočia si vyžaduje európsky, dokonca globálny rámec. V prudkom symbole, nové prieskumy ukazujú, že úzkym okrajom sú fanúšikovia futbalu v prospech Brexitu. Ale hodiny nemôžu byť zastavené, ešte menej obrátené, vo futbale alebo v politike. Pre britský futbal je pobyt v Európe jedinou cestou vpred. Len požiadajte Manchester United.