Plzeň sa chce duelom s Rustavi odraziť do úspešnej sezóny

Plzenskí vyrážajú do boja o to, aby v druhej sezóne po sebe urobili dieru do Európy. Po minuloročnom úspešnom ťažení Ligou majstrov sa chcú tento rok prebojovať do základnej skupiny Európskej ligy. Prvá prekážkou je v 2. predkole gruzínsky celok Metalurg Rustavi, na ktorého ihrisku vo štvrtok odštartujú svoj súťažný ročník, v ktorom dúfajú v naviazaní na posledné dve úspešné sezóny.

Kým Plzeň čaká ostrý štart, Rustavi už má za sebou dva zápasy 1. predkola s albánskym klubom Teuta, ktoré s prehľadom zvládlo a vyhralo 3:0 a 6:1. “Kolega Karel Krejčí sa bol pozrieť na ich zápasy. Ťažko sa hodnotí sila Rustavi, pretože kvalita albánskeho mužstva bola na úrovni našich tímov z nižších súťaží,” povedal pred odletom plzeňský tréner Pavel Vrba.

Napriek tomu považuje postup za povinnosť. “Gruzínsky celok určite svoju kvalitu má, pretože postúpil zaslúžene, na druhú stranu nepostúpiť by pre nás bol prepadák. My sa chceme sústrediť na seba, hráča samozrejme upozorníme na detaily hry súpera, ale chceme hrať svoju hru. Musíme to zvládnuť,” dodal Vrba .

Plzeň počas letnej prípravy pracovala predovšetkým na tom, aby našla náhradu na kraje zálohy za odchádzajúci reprezentantov Václava Pilař a Milana petržlen. V prvom zápase by sa tejto úlohy mali zhostiť navrátilec z hosťovania z Mladej Boleslavi Martin Fillo a mladý Armén Edgar Malakjan.

“Edgar pochopil, čo sa od neho chce a začína robiť podobné veci, na aké sme boli zvyknutí od Venca Pilař. Rovnako je tomu na pravej strane od Martina Filla. Takže veľká zmena v tomto pohľade nenastala a nevidím v tom problém,” povedal kapitán tímu Pavel Horváth.

Komplikácií je zranenie stopéra Mariana Čišovského, ktorý má problém so svalom a zrejme nebude k dispozícii. Na jeho mieste sa v príprave darilo Františkovi Ševinskému, k dispozícii bude aj nová posila zo Sparty Lukáš Hejda. Do bránky pôjde ďalší posila Peter Bolek. Hrať nemôže kvôli disciplinárnemu trestu útočník Bakoš.

Na strane gruzínskeho vicemajstra je najväčším nebezpečenstvom útočník Dmitri Tatanašvili, ktorý dal tri z deviatich gólov Rustavi v 1. predkole. Súboj s ním je pre Plzeň o to zaujímavejší, že v rokoch 2008 až 2010 obliekal práve dres Viktorie. “Na ‘Tata’ sa tešíme, určite to bude zaujímavý súboj. Už u nás preukazoval, že je to strelec. Musíme si naňho dať pozor,” povedal ľavý bek David Limberský.

Reprezentačný obranca nepochybuje o postupe Plzne. “Verím v to, že na ne budeme dobre prichystaní a hlavne si myslím, že to bude o nás. Keď budeme hrať dobre, mali by sme postúpiť a ukázať, že sme minuloročnú sezónu hrali Ligu majstrov. Verím, že tieto skúsenosti přetavíme v postup, “dodal.

Plzenskí hráči nemajú moc skúseností s gruzínskym futbalom, tak aspoň vyzvedal u Jiřího Homolu, ktorý pôsobil v Dinamo Tbilisi. “Hovoril som s ním, ale skôr ohľadom počasia a podobne, pretože on teraz v Tbilisi bol. Hovoril, že tam je poriadne horúco. Je to pre nás neznáma, ale svoju kvalitu bude Rustavi naozaj mať,” doplnil brankár Bolek.

Rustavi sa v roku 2010 premenovalo z Olimpo na Metalurg. Na konte má dva gruzínske tituly, tretí mu v minulej sezóne ušiel len vínnu horších vzájomných zápasov sa Zestafoni. Jeho štadión Mikheil Meshki v Tbilisi má kapacitu takmer 11 tisíc fanúšikov. V minulej sezóne došlo Rustavi do 3. predkola, kde nestačilo na francúzsky tím Rennes.