Pep Guardiola a José Mourinho v Unibet: nech sa znova začne rivalita

Teraz bude musieť znova. José Mourinho versus Pep Guardiola sa presťahoval do Manchestru. “Poznám ho a on ma pozná,” povedala v noci Guardiola. Pracovali spoločne v Barcelone, kapitán a asistent trénera; čelili sebe ako manažéri na oboch stranách rozdelenia clásico; a krátko sa stretol, keď Chelsea hral Bayern Mníchov v Európskom pohári európskeho pohára 2013; tentokrát zdieľajú mesto, obnovené súperenie.Dve najväčšie mená, vyvýšené do komiksu alebo kinematografického stavu. “Ach, pán Pep, stretávame sa znova…” možno, alebo, “Toto mesto nie je Unibet dostatočne veľké pre nás oboch.” José Mourinho môže formovať vzrušujúcu, útočnú stranu Manchester United | Michael Cox Prečítajte si viac

Skoro sa cíti, akoby to malo byť tak; že akonáhle City dostal Guardiola, United musel dostať svojho oblúkového nepriateľa, reakciu na každú reakciu; ako keby to bolo rozhodnutie riadené osobnosťou a statusom. Protiklady, ktoré priťahujú. Na nejakej základnej, emocionálnej úrovni: ak má mesto veľké meno, United musí mať väčšiu. Na futbalové: ak má City Guardiola, United musí nájsť záruku, ten muž, ktorý ho môže zastaviť. Môžu byť iní, ktorí by mohli, samozrejme, ale to je spôsob, akým je nastavený. A tak sa vzor opakuje.Keď Madrid podpísal Mourinho v lete roku 2010, jeho misia bola jednoduchá: poraziť Guardiola a zničiť Barcelonu.

Misia sa pred ním stala denne. Celý výstrih z lepenky bol použitý na to, aby bol podporený v kancelárii Mourinho vo Valdebebách a zobrazoval ho ako šprintér po Unibet trávniku Camp Nou, prst vo vzduchu a oslavoval na konci semifinále Ligy majstrov 2010. Internazionale sa dostala do finále, Barcelona to nešlo. V Madride bola úľava a odhalenie: Mourinho ich zachránil pred sledovaním katalánskeho klubu, ktorý zdvihol trofej v Bernabéu. Teraz musel dokončiť prácu. Plán bol jedným, s akým United známe: zaklopiť svojich súperov z ich biskupa. Takže Mourinho sa rozhodol pre vedenie vojny na ihrisku a mimo ihriska. Konflikt bol jeho príčinou a stal sa čoraz viac osobným.Možno to bolo vždy: dokonca aj Guardiola povedala barcelonskému prezidentovi Joanovi Laporta, že by bolo jednoduchšie spravovať manažéra Mourinho Barcu v roku 2008, ale bol zvolený namiesto toho. Mourinho, ktorý kedysi vyhlásil, že Barcelona bude “naveky” vo svojom srdci, chcel túto Unibet prácu. Potom tu bol pred sebou úloha, obrovský, ktorý si vyžadoval šokovú taktiku: tím Guardiola získal výhru v roku 2009 a ligu v roku 2010. Len im zabránil dosiahnuť druhý po sebe nasledujúci finále Európskeho pohára.

Mourinho snažil sa prerušiť vzťah, ktorý vytvoril medzi hráčmi v Madride a Barcelone, ktorí práve vyhrali majstrovstvá sveta v roku 2010 spolu so Španielskom, a povedal im, že tam bol a vedel, že ich katalánski kolegovia nenávidia Španielsko a nikdy nebudú ich priateľmi.Opovážil rozhodcov a výbory, priaznivé plány a dokonca tímy, ktoré sa nepokúšali; skrátka, kampaň proti jeho klubu. Niekedy sa Madrid a Mourinho plánovali ako bezmocný malý muž, obete. Jeho kampaň proti Barcelone bola neúprosná – aj keď sa zriedkakedy zmienil o nich menom, radšej citoval “iné kluby”. Napadol ich výšinu na nedotknuteľný stav a ich obraz ako dobrí chlapi hry, ich Unibet premietanie sa ako jediní obhajcovia “futbalu”, akoby nebol legitímny žiaden iný štýl. On odporoval proti svojej “čistote” a bezúhonnosti. Obvinil ich z potápania a nátlaku úradníkov, ktorí ich uprednostnili. Trval na tom, že za maskou nebol s Guardiola taký iný, čo prinútil manažéra Barcelony, aby sľúbil, že prehodnotí svoje správanie.A v zápasných dňoch nariadil svojmu tímu do boja. Takmer doslova občas. Červené karty dostali vyzdvihnuté jeho rozprávanie a to sa často prelialo. Najslávnejšie zo všetkých, on sa plížil za Barcelona trénera Tito Vilanova a poklepal ho do očí. Keď sa o ňom spýtal po zápase, tvrdil, že nepozná “to Pito Vilanova alebo čokoľvek jeho meno je”. Veľmi dobre vedel, kto to bol, presne tak, ako vedel, že Pito je španielsky za “kohút”. Takže špirála sa točila, storočná rivalita bola zdanlivě horšia a intenzívnejšia než kedykoľvek predtým. Zákopy boli vykopané hlbšie, rozdeľujú sa otvorené aj v jeho vlastnom klube. Môžeme mať obavy z toho, že sa dvaja muži stretli znovu v Manchestri, ale do konca bitky o Španielsko to bolo do značnej miery únavné a nepríjemné.Možno, že iné prostredie, rôzne tímy, rôzne požiadavky, to zmení. Alebo možno nie.Jose Mourinho Manchester United zoznam úloh, ako sa pripravuje na Old Trafford | Jamie Jackson Čítať viac

Mourinho a Guardiola odišli rok od seba, ani jeden z nich sa zdalo šťastný alebo splnený, obaja trochu spáliť. Keď odišiel Guardiola, bol požiadaný o jeho spomienky na clásicos, najväčšiu klubovú hru na svete s najlepšími hráčmi. V semi-finále európskeho pohára videl pár 6-2, 5-0, 2-0, niektoré z najlepších momentov v histórii klubu, ale jeho odpoveď hovorila: “Nemám dobré spomienky na “povedal.Iní sa obzrel na tie štyri Clasicos za 18 dní v roku 2011 a snažil sa spomenúť na futbal v hmle.

“Nechceli sme, aby Mourinho tu spriateliť,” uviedol Emilio Butragueño, inštitucionálne riaditeľ Madrid. Tí, čo urobil, boli určení obrancovia.Niektorí ho prezentovali ako križiaka pravdy, bojujúcu proti rohu Madridu; iné ako paranoidné a škodlivé. “Nechcem hovoriť o ňom,” povedal Andrés Iniesta pre El País. “Je však jasné, že Mourinho uškodil viac ako dobre; poškodil španielsky futbal. “Mourinho odpovedal tým, že španielsky futbal, ktorý poznamenal, bol považovaný za synonymum katalánskeho klubu, bol” poškodený “, pretože” ukončil Barcelonskú hegemóniu “. > V roku 2012 Madrid vyhral ligu s výhrou 2: 1 v Camp Nou, pričom začal len jednu porážku v siedmich clásicos. Mourinho je jediným manažérom v ôsmich rokoch, kým Madrid prišiel do ligového titulu, a vo svojej prvej sezóne si tím odniesol Copa del Rey z Barcelony.Guardiola nedokázal vyhrať iba štyri trofeje z celkového počtu 18, keď v Camp Nou, ale tri zo štyroch sa stratili na strane Mourinho. Napriek tomu v dvoch rokoch Pep versus José v Španielsku, Guardiola vyhral tri hlavné trofeje, Mourinho dva. Ligový titul a pohár pre Mourinho v porovnaní s ligovým titulom, pohár a európsky pohár pre Guardiolu. Keď Guardiola šiel na konci sezóny 2011-12, bolo to, akoby bol Mourinho osirelé , bez súpera bojovať proti. Nemôže žiť s ním, nemôže žiť bez neho? On skončil bojuje s vlastnými hráčmi, dokončiť sezónu prázdne-ruky a 15 bodov za, ako Barcelona, ​​teraz pod Vilanova, vzal titul späť.Ak niektorí obhajcovia Mourinho rozdelili odchod Guardiola ako ďalšie víťazstvo, dôkaz o tom, že bol porazený lepším mužom, neudělal Madridu víťazov. Možno sa to naučili. Niektorí sa obťažovali, že Guardiola ho stratil, keď v roku 2011 spustil tento puto, v noci, kedy došlo k prasknutiu hrádze a vrátil sa späť, ale čo sa neskôr stalo na poli, navrhol inak. Mourinho ho zlomil, niektorí povedali, skutočne sa dostali pod jeho kožu; nakoniec sa úplne roztrhol. Ale odpoveď bola plánovaná a nasledujúca noc, Barcelona vyhral 2: 2 v Bernabéu a Mourinho kňučal “Prečo? Prečo? Prečo? “Potom odišiel na divoký rant o temných silách Unicef ​​a Uefa.” Josep Guardiola je fantastický tréner, “povedal Mourinho,” ale vyhral som dve ligy majstrov.Vyhral [len] jednu Ligu majstrov a to je taký, ktorý by ma mohol zahanbiť. Chcel by som sa hanbiť, že som to vyhral so škandálom Stamford Bridge, a ak to bude v tomto roku vyhrávať, bude to so škandálom Bernabéu. Dúfam, že raz vyhraje správnu ligu majstrov. Hlboko, ak sú dobrými ľuďmi, nemôže im to pre nich ochutnať. Dúfam, že jedného dňa Guardiola má šancu vyhrať vynikajúci, čistý šampionát bez škandálu. ”

Guardiola to vyhral ten rok. Mourinho má tiež dve. Zatiaľ sa to nepridalo. Viedli v rôznych smeroch: do Nemecka, kde Guardiola vyhral tri ligové tituly a dva poháre; a do Anglicka, kde Mourinho získal jeden ligový titul a ligový pohár. Teraz sa ich cesty znova stretávajú v Manchestri.