Olympijské hry 2016: Kenský poslanec v Riu, aby zmenil životy

“Sú nám všetci hrdinami. Všetci sme s nimi v našich mysleniach, keď bežia, “povedal Moses Koech, hotelový robotník.

Korir má domov v meste Iten a podobne ako takmer všetci kenskí bežci je z chudobných pozadia. 33-ročný muž vyrastal na malej farme, ktorá každodenne prechádzala míle do školy a od školy – rovnako ako Eliud Kipchoge, ktorý druhý mesiac v Londýne získal maratón v Londýne, a Stanley Biwott, ktorý bude súťažiť spolu ho.

Ale dokonca aj medzi kenskými diaľkovými bežcami vyniká Korirova biografia.Nielen, že je víťazom viacerých najvyšších pretekov po celom svete a teraz milionárníkom dolára, ale je poslancom parlamentu, bol zvolený v roku 2012 z volebného obvodu na ďalekom západe krajiny, v blízkosti mesta Eldoret a jeho rodnú dedinu.

Dostal sa do krutého sveta keňskej politiky, Korir musel rozdeliť svoju olympijskú prípravu medzi svahy a chodníky údolia Rift, lesy mimo hlavného mesta Nairobi a telocvične v Národnom zhromaždení. Úradníci museli nainštalovať nový bežiaci stroj, pretože najvyššia rýchlosť tohto miesta bola príliš pomalá pre nového zástupcu. Politika preniká všetko: keňskí umelci sa na status quo čítať viac

“Zapojil som sa do politiky zmeniť veci.Teraz sa snažím zabezpečiť, aby sa mi politika nezmenila, “povedal Korir v júni v Guardian v Eldorete.

Korir, ktorý je ženatý s kanadským športovcom Tarahom McKayom, začal chodiť po strednej škole. Do roku 2004 mu jeho talent získal štipendium do USA, kde pracoval ako udržiavací človek na podporu seba.

V roku 2008, po návšteve domova v Keni, bol Korir zaútočený na etnické násilie po sporoch voľby. Popísal, že vraždy – vrátane vraždy známeho miestneho športovca – a domy spálil davy davmi predtým, ako unikol do susednej Ugandy. Facebook Twitter Pinterest Korir zdieľa vtipy s kenským prezidentom pred opustením Keni pre olympijské hry v Riu. Fotografia: Thomas Mukoya / Reuters / Reuters

Počas niekoľkých mesiacov vstúpil Korir do svojho prvého maratónu v Chicagu.V roku 2009 vyhral v Los Angeles. O tri roky neskôr investoval svoje výhry z maratónu v Bostone do volebnej kampane vo svojej vlasti a stával sa nezávislým.

Ale v Keni sa sponzorstvo, moc, politika, hotovosť a etnicita spájajú, aby vytvorili niekedy opojnú varenie.

Politici, najmä zriedkavý nezávislí, potrebujú nájsť finančné prostriedky na rozvojové projekty samotných volebných obvodov. Korir tiež financuje svoju vlastnú nadáciu, ktorá platí školné na 300 detí, podporuje 2 000 poľnohospodárov a poskytuje stovky pracovných miest. Takáto zväčšenie sa očakáva od úspešných bežcov v Keni, ale predovšetkým jediného, ​​kto má volenú kanceláriu ,

“Mám na výber: pokračujte v prevádzke alebo skorumpujte, takže stále bežam. Športovci na západe majú inú prácu alebo spád. Ja nemám.Ľudia sa pýtajú, prečo keňania bežia tak rýchlo a odpoveďou je, že utekajú z chudoby. “Eldoret: Keňské mesto sa pokúša” utiecť z chudoby “Čítajte viac

Korir’s Twitter feed opisuje jeho prípadnú ambíciu: byť prezidentom Kene. Olympiáda by mohla byť podujatím.

“Teraz idem do môjho volebného obvodu a vidím nadšenie a dobrú vôľu. Kampaň na opätovné zvolanie sa uskutoční v budúcom roku a olympijské hry mi poskytnú finančnú iniciatívu a vytvorím vzrušenie. Krajina sa bude pozerať, “povedal Korir.

V nedeľu existujú ďalšie okamžité ciele.Korir prešiel posledných pár mesiacov tréningom na vysokej plošine – okolo 7 000 stôp – okolo Eldoreta so spoluhráčom Kipchogeom, ktorý je obľúbený v nedeľu v Riu.

Korir bol vokálovým kritikom dopingu v diaľkovom behu. Medzinárodní činitelia atletiky uviedli, že používanie liekov zvyšujúcich výkonnosť je rozšírené medzi keňských športovcov. To hovorí, bolesť ho. Facebook Twitter Pinterest Elite Keňskí bežci vrátane Korir (tretí vľavo) a Eliud Kipchoge (tretí vpravo) počas ranného tréningu v Kaptagate neďaleko Eldoretu. Fotografia: Tony Karumba / AFP / Getty

“Nebudeme na olympiáde vyhrať medaily. To bude bonus. Sme tu, aby sme vyčistili meno kenských športovcov.Diváci musia byť schopní sledovať kéňanskú jazdu a uistiť sa, že je čistý, “povedal Korir. Pozorovatelia navrhli veľa dôvodov pre problémy s dopingom v Keni: korupcia, motivácia šesťčlenných príjmov v chudobnej krajine a zlej regulácii. Ale Korir povedal, že problém je väčší. “Boj proti dopingu neznamená len to, že prijme zákon. Je to viac ako testovanie. Musíme sa vrátiť a zistiť, kam sme sa pokazili, “povedal. Jedným z problémov bolo zameranie rakúskych riaditeľov a sponzorov na stále rýchlejšie časy, povedal Kiror. To láka tých, ktorí majú menej talentu, na skratky k sláve a bohatstvu.Navrhuje, aby diváci tiež museli myslieť inak.

“Nie sú to časy, keď športovci bežia, čo sú dôležité. [Diváci] musia pochopiť, čo pre neho znamená víťazstvo, jeho rodine a svojej krajine, “povedal Kiror.

“Pre tých, čo sa pozerajú, nemôže byť [bežec] strojom, ale osobou, ktorej úspech sa môže zmeniť…životy stoviek alebo tisíc ľudí…Existuje veľa teórií o tom, prečo sú keňskí bežci takí dobrí , Odpoveď je jednoduchá: beží na zmenu životov. “