Noah to zase zvládol. Legendárny bonviván oslavuje kapitánsky hetrik

Muž, ktorého si väčšina tenisových fanúšikov okrem zábavnej hry pamätá predovšetkým pre dredy, marihuanové opletačky či slabosť pre krásne ženy, dostal túto zodpovednosť nezvyčajne skoro.

Zvlášť v kontraste s tým, čo počas kariéry občas spáchal: Yannick Noah sa prvýkrát stal kapitánom daviscupového tímu Francúzsko už v 31 rokoch.

A premiérovo slávil hneď na úvod svojho úradovania, v roku 1991. To, že vtedy Francúzi zdolali USA, mu podľa ESPN ” dalo nálepku zázračného muža “. Ďalší titul si vychutnal v roku 1996 – a teraz môže niekdajší búrlivák radostne kričať do tretice.

Vitaj, kapitánsky hetriku: Noah to zase zvládol, jeho chlapci pretlačila Belgicku 3: 2 na zápasy.Steve Darcis totiž v rozhodujúcom, piatom dueli úplne prepadol a domáce Lucas Pouille ho zmietol z kurtu 6: 3, 6: 1, 6: 0.

“Tým štartuje jeho veľká kariéra,” ocenil Noah svojho 23-ročného zverenca . Pouille spoločne s Darcis odvial aj všetku nádej na to, že by snáď Belgičania prvýkrát dobyli slávnu “šalátovú misu”.

Kdeže, cenená tenisová trofej sa vracia ku klasickému majiteľovi.

Francúzsko, gigant dejín Davis Cupu, má pohár číslo 10. Tým sa dotiahla na delené tretie miesto s Veľkou Britániou.Druhá Austrália (28) a vedúci USA (32) sa nachádzajú v iných sférach, lebo v rokoch 1937 až 1973 sa na tróne striedali iba tieto dve krajiny a hlavne patrí medzi “otca-zakladateľa”, takže okrem nich v samých počiatkoch brali tituly už len práve Veľká Británia s Francúzskom.

Keď hviezdy zostanú doma

Davis Cup je súťažou s noblesný tradíciou , prvýkrát sa hral v roku 1900: vo svete rakúsko-uhorskej monarchie, osmanskej ríše a nemeckého cisárstva. Zároveň však úctyhodnej dejiny čoraz častejšie narážajú na tok súčasnosti.Davis Cupe chýbajú tí najlepší z najlepších, lebo je tenisový kalendár žmýka do poslednej kvapky potu a na reprezentáciu ostávajú sily a ochota málokomu.

Takto teda vyzerala tohtoročný úvodný kola: Česi bez Tomáša Berdycha, Švajčiari bez Rogera Federera aj Stan Wawrinka, Španieli bez Rafaela Nadala, Chorváti bez Marina Cilic, Briti bez Andyho Murrayho.

Aj preto je Francúzsko zrejme tým najlepším možným šampiónom.

“Už je to dávno, čo sme slávili naposledy, “pripomenul Noah pred finále posledný titul (2001). “Je teda na nás, aby sme písali dejiny.”

Len štyri krajiny majú v najlepšej dvadsiatke rebríčka ATP aspoň dva borca, okrem Španielov, USA a Švajčiarska práve Francúzi. A Jo-Wilfried Tsonga (16.) aj Lucas Pouille (18.) prišli reprezentovať.V súťaži chýbajúcich hviezd vytvorili silný, vyrovnaný pár. Skoro to nestačilo, hrdinský David Goffin zvládol za Belgicku obaja single. Kľúčový debl však pomohol zlomiť aj trúfalý Noahův ťah.

“Chlapci ma zachránili,” povedal legendárny bonviván potom, čo poslal duo Richard Gasquet a Pierre-Hugues Herbert do prvej spoločnej štvorhry v živote – lebo v nominácii opomenul Nicolasa Mahuta, ktorý to s Herbertom dotiahol až na Turnaj majstrov: “Celý zápas som na Mahuta myslel. Veril som, že je to správna voľba.Ale bez ohľadu na to, koľko som toho odohral aj odtrénoval, chce veľa ľudí ďalej moju hlavu. ”

Žiadne fanúšikovské popravy sa nekonajú, na Noahova krku visí tretej zlato.

A viac než storočnej dejiny Davis Cupu PADI ďalej – v roku 2018 po dlhej dobe bez Čechov, ktorí si po páde do 1. divízie vyskúšajú skrátený dvojdňovej duel na dva víťazné sety. Aj mimoriadne tradičná súťaž totiž reaguje na nevyhnutnosť zmien.