Najlepší futbalista nie je majster sveta, Zlatú loptu získal opäť Ronaldo

Najlepším futbalistom planéty za rok 2014 sa stáva … Áno, je to Cristiano Ronaldo. Portugalský útočník z Realu Madrid vyhral Zlatú loptu tretíkrát v kariére a druhýkrát za sebou. Porazil druhého Lionela Messiho i tretieho Manuela Neuera.

Keď počas slávnostného ceremoniálu v Zürichu (sledovali sme on-line) začul svoje meno a prišiel na pódium, dojatím nemohli hovoriť.
“Ďakujem všetkým, ktorí mi dali hlas. Děkuju trénerovi, spoluhráčom, prezidentovi Realu Madrid, “hovoril Ronaldo. “Vlaňajší rok bol fantastický. Získať túto trofej je niečo unikátneho. Aj Zlatú loptu je pre mňa motiváciou, chcel by som vyhrať štvrtýkrát. ”
Ronaldo triumfoval v roku majstrovstvá sveta, na ktorom s Portugalskom neuspel. V histórii sa však často stalo, že zlato z vrcholného turnaja individuálnu cenu nezaručilo. Bolo to aj po predchádzajúcom turnaji v roku 2010, to bol kráľom Messi.

Ronaldo vyhral Zlatú loptu tretíkrát v kariére. Prvýkrát to bolo v roku 2008 ešte v drese Manchestru United. Od tej doby vládol prestížnej ankete štyrikrát za sebou práve Messi z Barcelony. Potom jeho sériu prerušil Ronaldo a teraz na ňu nadviazal.
Cristiano Ronaldo v roku 2014 nastúpil za Real Madrid a portugalskú reprezentáciu v 60 zápasoch, v ktorých strelil 61 gólov a pridal 22 asistencií. Stal sa najlepším strelcom Ligy majstrov i španielskej ligy. konkurenta Lionela Messiho v tomto smere predčil. Nevyhral majstrovstvá sveta ako Manuel Neuer, ale v Brazílii nastupoval zranený a navyše kvalita jeho spoluhráčov tej nemeckej alebo argentínskej reprezentácii ani vzdialene nedosahuje.

Real Madrid dotiahol k triumfom v Lige majstrov, európskom Superpohári, majstrovstvá sveta klubov a španielskom Superpohári. Je to snáď málo?

Najviac bol jubilejný desiaty titul v Lige majstrov pre Real. V predĺžení gólom z penalty potvrdil výhru 4: 1 nad Atléticom Madrid.

“Keď som do Realu v roku 2009 prestúpil, tak som práve o tomto momente sníval. Konečne sa mi to splnilo, “hovoril.
Portugalský útočník dal v minulom ročníku Ligy majstrov 17 gólov, čo dokázal ako prvý futbalista v histórii. Ako jediný tiež strelil gól vo finále za dva rôzne kluby (Ronaldo sa trafil aj za Manchester United v roku 2008).
Vo finále nastúpil napriek zraneniu, mal problémy so stehenným svalom a kolenom. Rovnako ako neskôr na majstrovstvách sveta. Po letnom dovolenky sa však vrátil plný síl a počas jesene zase strieľal veľa gólov.
Z českých zástupcov, ktorí v ankete hlasujú, volil Ronalda reprezentačný kapitán Tomáš Rosický. Novinár Stanislav Gróf z Denníka Šport ho mal tretieho v poradí. Koučovi národného mužstva Pavlovi Vrbovi sa medzi tri najlepšie nevošiel.
Obaja rivali sa v Zlatom lopte navzájom tradične ignorovali. Ronaldo vybral spoluhráča z Madridu Sergia Ramosa, Garetha Balea a Karima Benzemu. Messi naopak kolegu z reprezentácie Ángela Di Maríu, barcelonského Andrés Iniesta a Javiera Mascherano. Defenzívne oporu Argentíny a katalánskeho tímu prekvapivo zaradil na prvú pozíciu kouč Anglicka Roy Hodgson.
Najlepším trénerom sveta za rok 2014 sa podľa očakávania stal Joachim Löw. Nemecký kouč doviedol svoju krajinu k titulu majstrov sveta v Brazílii. Porazil Carla Ancelottiho z Realu a Diega Simeoneho z Atlética Madrid.
“Zažiť taký rok, to je úžasná vec! Vyhrali sme majstrovstvá sveta a teraz som dostal toto ocenenie … Tí, čo ma poznajú, tak vedia, že táto cena pre mňa nie je to najdôležitejšie. Je zatiaľ veľa práce, nielen mojou, mojich kolegov, ale predovšetkým hráčov. Chcel by som ju venovať celej nemeckej reprezentácii, “poznamenal Löw.
Najkrajší gól roka 2014 strelil James Rodríguez z Realu Madrid. Kolumbijský stredopoliar ho dal v osemfinále MS proti Uruguaju. Nakoniec sa so šiestimi gólmi stal najlepším strelcom turnaja. To patril ešte Monaku.
Zlatý loptu, ktorý od roku 2010 spoločne vyhlasujú medzinárodné federácie FIFA a francúzsky magazín France Football, je vo futbalovom svete najprestížnejšie individuálne anketou. História ankety pod patronátom France Football však siaha až do roku 1956.
V roku 1962 cenu získal Josef Masopust z pražskej Dukly. Aj vtedy nevyhral majster sveta, Fašiangy hral za Československo “len” finále proti Brazílii. O jedenačtyřicet rokov neskôr triumfoval Pavel Nedvěd z Juventusu.
Uzávierka hlasovania pre tento ročník bola 21. novembra 2014. Reprezentačný kapitáni, tréneri národných tímov a futbaloví novinári vyberali z třiadvacetičlenného zoznamu, ktorý vytvorila FIFA, aby predišla absurdným hlasy. O desať dní neskôr zverejnila užší nomináciu. A teraz víťaza.