Manchester City – Chelsea FC

Vedelo sa, že Chelsea na začiatku tejto sezóny nie je v optimálnej forme. Totálnej deštrukcie jej vlani skalopevné defenzívy je však novou správou. Blues v medzihry neboli výrazne horšie, hlavný rozdiel bol v oboch šestnáctkách, kde naproti tomu Londýnčania nič nepredviedli. Zato Citizens hneď trikrát skórovali, a to ešte žiaril gólman hostí Begović.

Dva a pol roka Chelsea neprehrala v nedeľu. Deväť rokov neprehrala v auguste. A dlhých sedemnásť rokov sa jej darilo vždy vyhrať aspoň jeden z úvodných dvoch kôl zápasov ligovej sezóny. Dnes však všetkým sériám uťal tipec Manchester City.

Najlepší strelec minulej sezóny Premier League sa v prvých dvadsiatich minútach mohol zapísať do gólovej listiny pokojne trikrát. Najväčšiu šancu mal už po pätnástich sekundách hry, kedy si prvý medzery v obrane Chelsea všimol David Silva a Kun Agüero uháňal sám na bránku. Asmir Begović však stopercentnú šancu uhasil skvelým zákrokom.

Bosniansky gólman, ktorý zaskakoval za suspendovaného Thibaut Courtois, mal v prvom dejstve obrovské množstvo práce. Po jednom z mnohých centrov Aleksandar Kolarova z ľavej strany Begović tŕpol – nakoniec však Agüero špičkou kopačky na loptu nedosiahol, a ten tak skončil v náručí brankára.

Defenzíva Chelsea, predovšetkým jej stred, ktorý vlani nemal v Anglicku ani najmenšiu konkurencii, vyzeral v úvode zápasu slušne povedané malátne. Terry, Cahill a Matić tvorili vo vápne poctivý trojuholník, v ktorom si Agüero robil, čo chcel. V rozmedzí jednej minúty dostal Argentínčan dva balóny práve do tohto priestoru a Asmir Begović musel zakaždým vytiahnuť znamenitý zákrok.

Až po dvadsiatich minútach sa Londýnčania dostali do zápasu a nutné priznať, že držali loptu častejšie, než je u nich v týchto Bet365 zápasoch zvykom. Z územnej prevahy však neboli schopní vytvoriť vôbec nič. Agüerov gól tak paradoxne prišiel po fáze, keď Chelsea držala opraty zápasu v rukách.

Po polhodine sa vrtký útočník Citizens prešmykol (tentoraz) medzi maticu a Cahill a prízemný strelou o tyč otvoril skóre. Blues obdržaná bránka nijako nerozhodila a opäť sa jali útočiť. Avšak s rovnakým účinkom ako predtým. Najväčšiu šancu mal Fábregas, ktorý z 20 metrov mieril tesne vedľa. Nakoniec musela Chelsea byť rada, že do kabín nešla za horšieho stavu – Kolarovův center Mangala predĺžil Bet365 hlavou tesne vedľa.

Do druhého dejstva nastúpil obhajca titulu bez svojho kapitána, Kurt Zouma vystriedal Johna Terryho, ktorý tak vôbec prvýkrát pod José Mourinhom vystriedal. A hneď päť minút po zmene strán Chelsea vsietil vytúžený vyrovnávajúci gól – Hazard našiel Ramiresa a ten sa sám pred Hartom nemýlil. Rozhodca mu však bránku chybne neuznali.

Na vôbec prvý oficiálny strelu medzi tri tyče si tak Chelsea musela počkať celých 70 minút – v tejto fáze už Bet365 bolo viditeľne aktívnejší ako súper, ktorý si s loptou počínal rozvážnejšie. Diego Costa vo vápne vykúpal Kompanyho a predložil gólovú ponuku pre Edena Hazarda, ktorý síce obišiel blokujúceho obrancu, ale Harta z blízka neprestrelil.

Manchester City bol v zakončení o poznanie efektívnejšie. Pri ojedinelej akcii v závere stretnutia vybojoval roh, Silva ho – totožne ako minulý týždeň – posadil na hlavu Vincenta Kompanyho a Chelsea aj vinou nedůrazného Ivanoviča kapitulovala druhýkrát. Keby v bránke hostí nestál Asmir Begović, mohol šampión odísť dokonca s debaklom – krátko po druhej bránke Bosniak vytiahol ďalší vynikajúci Bet365 zákrok proti rane Tourého.

Ani to však Citizens nezabránilo v tom, aby Chelsea na domácej pôde vyprevadili jednoznačným výsledkom 3: 0. Ivanović korunoval svoj otrasný výkon, keď neodohral loptu pred Silvom, a Fernandinho vzápätí nádherne uzavrel skóre. Mourinhovi zverenci v nastavení rozozvučali len tyčku.