Majú Slováci šancu? pýtal sa legendárny Edwards na vodnej slalomár

Na stole si rozložil štartovej listiny a zeleným fixkou v nich zaškrtával jednotlivé údaje. Pripravoval sa na kvalifikáciu slalomár v areáli Lee Valey. V tlačovom stredisku sa na prvý pohľad tento televízny reportér ničím nevymykal. Okrem toho, že to bol Jonathan Edwards, svetový rekordman v trojskoku.

Pred dvoma rokmi si prácu u vodného slalomu vyskúšal prvýkrát na Svetovom pohári. Akurát na meno dejisko si nespomenul. V Londýne to pre neho je olympijská slalomářská premiéra. Prípravu bral poctivo. “Budem po závode robiť rozhovory. S kým z vašej krajiny si mám porozprávať?” vyzvedal.

Výslovnosť mu problémy nerobila – priezvisko slovenských zástupcov v nedeľnej kvalifikácii, kanoistov Ježka i kajakár Hradilka zvládol prvýkrát. “Majú šancu?” prehodil a ešte raz zaboril hlavu do štartovných listín. V prehľade, ktorý pripravili organizátori, potom videl ich vizitky: minuloročný víťaz Svetového pohára, medailista z majstrovstiev sveta … “Môže to byť zaujímavé. Vie po anglicky, že jo,” povedal len tak mimochodom.

Ako kedysi, keď na atletických štadiónoch uvádzal v úžas divákov. Vždy sa len tak, akoby mimochodom, rozbehol a potom … Letel. Roky kraľoval trojskokanskému sektoru, jeho svetový rekord 15,29 m zo svetového šampionátu v Götegorgu 1995 je pre trojskokany zatiaľ nedosiahnuteľný.

Pre neho zostáva spomienkou na mimoriadne pocity. Rovnaké v ňom vyvoláva olympijské zlato zo Sydney 2000 aj päť titulov majstra sveta. Len teraz na ne nie je priestor, Jonathan Edwards naplno žije olympijskými hrami v Londýne – ako člen organizačného výboru reprezentuje športovcov av rámci príprav sa snažil vypomáhať svojimi radami bývalého šampióna. A ako redaktor televíznej stanice BBC bude pôsobiť u dvoch športov.

Po vodnom slalome ho čaká deväť atletických dní na olympijskom štadióne. “To bude iná príprava,” pousmial sa Štyridsaťšesťročný Brit. “Slalom je pre mňa niečo nové, ale určite to bude zaujímavá skúsenosť. Výzva.”

Dažďové kvapky, ktoré sa krátko po poludní začali znášať na slalomářský areál, ho nezaskočila. Hoci aj pláštenku, ktorú mu ponúkala dobrovoľníčky, s vďaka odmietol. “Prepáčte, mám dáždnik,” poďakoval zdvorilo so širokým úsmevom.

Dobrovoľníci prekvapením sčervenali tváre. Predsa len, stále je to svetový rekordman.