Luis Suárez dodáva vertigo, aby posunul Barcelonu do nových výšin

Henryho slová mohli na Suáreza obťažovať, ale za to, že niečo iné povedal: “Je to pre nás skvelé,” povedal Henry. Povedal tiež: “Pre Luise bolo skvelé.” Vtedy Suarez viedol Liverpoolovu ponuku na prvý ligový titul za 24 rokov a zatiaľ čo to nakoniec skončilo sklamaním a Bet 365 útočník pláčal pod jeho tričko v Crystal Palace, skončil najvyšším strelcom v Premier League, spoločnom víťazovi Európskej Zlaté topánky , A v nasledujúcom lete to utieklo. Na ešte lepšie miesto.Barcelona Luis Suárez a Neymar štrajk, aby porazil Las Palmas Prečítajte si viac

Nakoniec dostal Suárez to, čo chcel, ale až potom, čo mu to odmietlo nechať to, čo chce. Presťahoval sa do Barcelony, o ktorom sníval, ale vždy si myslel, že je mimo neho.Ešte predtým, než vstúpil do Barcelony, dospel k záveru, že by ľutoval, že sa presťahoval do emirátov. Mal šťastie, pripustil, a bol vďačný, že Liverpool povedal nie. Neúnavná textová správa predsedu Liverpoolu Tom Wernera povedala: “Luis, zostávate,” skončil ako dobrá vec. “Nikdy som si nepomyslel, čo by sa stalo, keby Liverpool mal prijal ponuku Arsenalu, “píše Suárez vo svojej Bet365 autobiografii Crossing the Line. Možno sa ocitol na druhej strane v utorok večer na začiatok. Do leta 2013 sa Suárez rozhodol, že musí opustiť Anglicko. Jeho sezóna skončila predčasne päť zápasov, pretože skus na Branislava Ivanoviča a David Cameron ho nazval “strašným príkladom”.Ale iba Arsenal ponúkol formálnu ponuku, a preto i výstup.

“Moja hlava bola všade,” napísal. Bola to ešte Anglicko, ale premýšľal nad tým, či to urobí Londýn. “Veľké mesto, šanca sa stratiť a hrať futbal Ligy majstrov. Hlboko to nebolo to, čo som naozaj chcel, ale začal som si povedať, že to môže fungovať. “Javier Mascherano: ako sa zmenil môj kariérny postup Nicklas Bendtner Čítajte viac

Steven Gerrard mu povedal niečo iné , Povedal Suarezovi, že by mal čakať, nebol by tlačiť na výstup, ktorý by mu bol takisto popieraný; že ak má opustiť Liverpool, musí to byť pre jeden z najväčších európskych klubov. Bayern Mníchov, Real Madrid alebo Barcelona by prišli, povedal Gerrard. Mal pravdu: nasledujúce leto, dva z troch robili.Do tej doby Suárez podpísal predĺženie zmluvy s Liverpoolom, tentoraz uvoľňovacie ustanovenie vodotesné a pripojil sa k Barcelone nad Madridom za 81 miliónov eur.

Nebol schopný hrať až do tohto októbra kvôli jeho zákazu FIFA, ale veci sú odvtedy dosť dobré, posilnený pocit šťastia. Na poslednom mesačnom obrade Ballon d’Or v Zürichu skončil piaty a jediné prekvapenie bolo, že nebol vyšší. Leo Messi a Neymar vyjadrili svoje prekvapenie, že s nimi nebol na pódiu. Boli by samozrejme, ale mali na to miesto. Vyhral s nimi výhru a Európsky Super Cup a Svetový klubový pohár nasledoval. Dostal dva v Manchestri, dva v Paríži a druhý vo finále Ligy majstrov proti Juventusu.Bez sankcií zaznamenal v roku 2015 viac gólov než ktorýkoľvek iný hráč v ktorejkoľvek z najlepších piatich európskych líg. V roku 2016 sa nezastavil; v skutočnosti urýchlil a dosiahol 12 gólov v posledných šiestich zápasoch a viac ako ktokoľvek iný v európskych ligách od prelome roka. V stredu prehral trest, ale čoskoro zakričal v skvelej cene po Barcelone porazil Sporting Gijón, aby šiel šesť bodov jasne na vrchole stola, sedem pred Real Madrid. Bol to jeho 24. ligový gól, najlepší strelec divízie, jeho 40. miesto vo všetkých súťažiach tejto sezóny. Iba traja barcelonskí hráči to robili predtým, a to je ešte len február. Jeho 41. miesto prišlo v sobotu, prvé vo víťazstve v Las Palmas.A ani to nie je len o cieľoch, ďaleko od neho. Spýtal sa na úspech Barcelony o troch predných, ktorí v roku 2015 zaznamenali pozoruhodne rovnomerne rozložených 134 gólov – Messi 47, Suárez 46, Neymar 41 – argentínsky povedal: “Kľúč je dobrá chémia.” Veľa sa robí z toho, ako dobre sa dostanú, možno príliš ako Cristiano Ronaldo podráždene trvajú na tom týždni, ale manažér Atlético Madrid, Diego Simeone, správne povedal, že takáto “spolupáchateľnosť” je “vzácna” vo futbale. Tri sú skutočne blízko a Suárez naozaj má pozoruhodne malé ego. “Neymar a Messi sú najlepšie; Som jeden z hromady druhých, “povedal.

To bolo zásadné, na ihrisku a mimo ihriska.V tomto období môže byť opísaný Suárez ako najlepší hráč v Európe, prvý hráč v Španielsku, ktorý dosiahol dvojnásobný počet gólov a asistencií, ale hovorí, že sa nepovažuje za talentovaného. A čo je dôležitejšie, hrá ako on nemá. Beží ako muž, ktorý si myslí, že vôbec nie je dobrý. Na Camp Nou je to dôležité. Ďalšie útočníci túto úlohu nezobrali tak, ako to má. Keď barcelonský hráč zaznamenal nepriamy trest minulý víkend, Messiho preukaz bol skutočne určený pre Neymar. Ale brazílsky povedal: “Gordito sa tam dostal prvý”, s použitím prezývky, ktorá znamená Fatty. To, že aj napriek tomu, že sa na ňom nenachádzal, bol rozprávaný portrét. Inšpirácia, tvár, bola ich, ale jeho poprava bola jeho. Tam bol: pripravený, odhodlaný, prichádzajúci prvý, jeho beh začal práve vnútri boxu.Nikdy ho nenapadlo, že ho odoberie z Neymaru, kým mu to nepovedal bláznivý brazílsky.

Tento postoj nesie ostatných. Ako to naznačuje španielska fráza, Suárez je nákazlivý. Vplyv na tím bol obrovský, okrem cieľov. “Jeho príchod ich posilnil,” povedal Simeone. “Nemám na ňom zlú vec, ktorú by som o ňom povedal. Je úplný: môže sa obrátiť s chrbtom k cieľu, prísť z hlbšieho, skóre zo strednej vzdialenosti, vedie ho, bežať voľnými kopmi. Milujem nielen spôsob, akým hrá, ale jeho intenzita a vrúcnosť. Dáva doterajšiemu záchvatu “záchvatu”, ktorý predtým nemal. ”

Stručne povedané, zlepšil ich. Oveľa lepšie. Nie je možné vedieť, čo by sa stalo, keby bol Suárez podpísaný pre Arsenal, ale je veľmi nepravdepodobné, že by vyhral výhru.Viac na to je mimoriadne nepravdepodobné, že by Barcelona takisto urobilo. Suárez sa mohol pripojiť k Arsenalu, ale skončil v Barcelone. Päť trofejí neskôr stál pred tím, ktorému mohol podpísať. Vtedy ho John W Henry zastavil; teraz Arsenal musí urobiť to isté.