Licenčné tribunál bude rozhodovať o osude Ústí

V stredu zasadne licenčné tribunál Futbalové asociácie ČR, aby rozhodol o odvolaní Ústí nad Labem proti neudelenie licencie pre profesionálne súťaže. Ak by víťaz druhej ligy s odvolaním neuspel, nielen že by nemohol postúpiť do najvyššej súťaže, ale zároveň by mu hrozilo, že príde aj o druhú ligu. Následne bude rokovať Ligové zhromaždenia o znížení nárokov pre nováčikov smerom do budúcnosti.

Severočeský klub si vybojoval právo postúpiť medzi elitu, lenže jeho štadión nespĺňa podmienky pre profesionálne súťaže, či už zázemím, chýbajúcim vyhrievaním trávnika či absenciou osvetlenie. Pred dvoma rokmi bolo Ústí umožnené hrať prvú ligu v neďalekých Tepliciach s podmienkou, že bude zahájená rekonštrukcia bet365 vlastného štadióna. Tá však doteraz nezačala.

Kvôli nedostatočnej infraštruktúre preto teraz nedostalo Ústí licenciu na budúci ročník. Proti tomu podalo odvolanie s oznámením, že už boli podniknuté kroky k tomu, aby mohla rekonštrukcia začať. Preto Severočesi dúfajú, že by mohli znovu dostať výnimku a hrať v Tepliciach.

“Kým minulé vedenie mesta len sľubovalo, to nové začalo robiť maximum pre to, aby sa liga hrala v Ústí. Už bola schválená investície do štadióna,” povedal unibet športový riaditeľ klubu Stanislav Pelc.

O jeho osude rozhodne licenčné tribunál v zložení predseda FAČR Miroslav Pelt, generálny sekretár Rudolf Řepka, člen právneho oddelenia Jan Obst a riaditeľ profesionálneho futbalu Ivo Lubas. “Ak bude odvolanie zamietnuté, nebude Ústí môcť hrať ani druhú ligu,” povedal licenčný manažér Stanislav Rýznar.

Ak by Ústí licenciu nedostalo, prvým náhradníkom pre postup do prvej ligy je Sokolov, ktorý obsadil v druhej lige tretie miesto. Ani Plzeň ale nespĺňajú podmienky pre sázkové kanceláře prvú ligu. Vyhovujúce štadión má až štvrté Brno.

S výsledkami licenčného tribunálu bude ihneď uvedomelej ligovej zhromaždenie, ktoré sa pri tejto príležitosti mimoriadne zíde. “Budeme sa zaoberať tým, či nováčikovia nedostanú určitú dobu odkladu alebo nejaké zmiernenie podmienok. Každopádne to všetko bude smerom do budúcnosti. Určite by sa debata nemala týkať nadchádzajúceho súťažného ročníka,” povedal podpredseda FAČR za ligu Dušan Sloboda.