KOMENTÁR: prestarnuté hamižník Jaromír Jágr? Trochu úcty!

“Už nie je superhviezdou ako predtým, no jeho osobnosť by bola požehnaním pre fanúšikov ktoréhokoľvek tímu a akúkoľvek kabínu. Každý deň Jaromír povie alebo urobí niečo, čo vás rozosmeje, “napísal bard denníka USA Today v texte, v ktorom prihováral za angažovanie do tej chvíle voľného útočníka.

Na Twitteri sa pripojil niekdajší skvelý center a Jágrov rival Jeremy Roenick: “Ten chlap nesmie v lige chýbať.Neviem, ako to vidíte vy, ale ja sa na neho chcem pozerať! ”

” Ja tiež, “pridal sa v odpovedi na jeho výrok bývalý ruský obranca Daniil Markov.

V zámorí v posledných týždňoch silnelo hnutie vyznávajúci heslo “Najmite Jágra!”

Najlepšieho slovenského hokejistu všetkých čias totiž v júni trochu nečakane odložili Florida Panthers, kde z neho boli dve a pol sezóny nadšení. Od tej doby sa vzťahy medzi ním a nápadníkov z najslávnejšej súťaže sveta obmedzili na opatrné pytačky.

Podobne ako v máji 2014 po nepodarenej šampionáte v Bielorusku sa cíti zneuznaný. Vtedy ho nahnevalo kritika, ktorá dopadla na neho i celú reprezentáciu. “Nemám potrebné, aby si moje meno bral niekto do huby.Trochu úcty! “Žiadal podráždene a úplne zbytočne, zatiaľ čo ohlásil niekoľký a nie posledný koniec v reprezentácii.

Prečo by sa mu, propán, nesmelo vytknúť, že predviedol sotva priemerný výkon? Oveľa nespravodlivejší mi pripadá súčasnej tepanie do štyridsaťpäťročného veterána, ktorý sa usiluje o čo najdôstojnejší rozlúčku s blyštivú ríšou NHL.

Kvôli hokeju odkladá založenie rodiny. Podriaďuje mu skoro celý život. Keď sa mu na ľade nedarí, vie byť protivnejší než činže. Za oddanosť povolania ho toľkokrát vynášali do nebies. A teraz je za ňu pranierovaný?!

Niet divu, že tak prahne po prekonaní rekordu kanadskej modly Gordieho Howe v počte zápasov v NHL. Chýba mu len 57 štartov. Záleží mu na jeho odkazu.Kto sa do neho aspoň máličko dokáže vcítiť, mohol by jeho úpornou snahu pochopiť.

Že je žoldnier, ktorý za minulých šesť sezón vystriedal päť klubov? To je realita biznisu zvaného National Hockey League. Vo svojom veku a so svojím “starobylým” štýlom sa len tak niekam nehodí. Málokomu sa pošťastí stráviť kariéru na jednom mieste, a Jágr bol vždy individualista v tímovej hre.

Že má zľaviť či radšej byť súdny a nadobro sa upratať do Kladna, ako je nabádaný hlasom ľudu? V ročníku 2016/17 hral v trápiacich sa Florida Panthers, často s neskúsenými parťákov. Napriek tomu…”Nazbieral 16 gólov a 30 asistencií, čo stačilo na 119. miesto v lige.To znamená, že mal viac bodov ako 600 ďalších mužov v NHL, “namieta Allen.

Keby sa Jágr na prahu svojej tridsiatej profesionálne sezóny obzrel, zistil by, že sa mu pár vecí nepodarilo. Nestal sa treba ani raz kráľom kanonierov NHL. Čoby vodca nedotiahol žiadny mančaft v NHL ani v KHL k pohári (Stanley Cup získal ako ružolíci pobočník hviezd v Pittsburghu). Asi aj preto nepresvedčil väčšinu severoamerických expertov, že patrí medzi desať najlepších plejerů všetkých čias. Čoby majiteľ nezachránil Kladno pred pádom z extraligy a dosiaľ ho nenasměroval k postupu späť.

Jedna položka by však zo zoznamu jeho neúspechov mala zmiznúť. Epochálny športovec si zaslúži ešte aspoň jednu zmluvu, dôstojnú rozlúčku s NHL.A trochu úcty.