Ja, deblistka. Ako vyzerajú “pytačky” a kedy sa tenisová štvorhra oplatí

V sobotu boli súperkami v semifinálovej pretláčaniu o pohár deblových kráľovien Turnaje majsteriek. A v pondelok už riešili, ako ísť za víťazstvami spoločne. Tenisový svet totiž nepozná oddychu. A zvlášť ak ste špecialistkou na štvorhru ako čerstvá šampiónka zo Singapuru Andrea Hlaváčková, potrebujete isté veci riešiť hneď.

Keď dobyla Turnaj majsteriek, už vedela, že Maďarka Timea Babosová dá prednosť individuálnej kariére. A tak 31 ročná Hlaváčková zažíva nový pocit: tenisové “pytačky”.

“Veľa ma to prekvapilo,” opisuje. Keď tvořívala pár s Luciou Hradecka, platili za ustálenú dvojicu.Lenže turbulentné rok 2017 z nej urobil očakávaný spoluhráčku.

“Pýtala som sa chalanov, ktorí majú s obmeňovaním parťákov väčšie skúsenosti, a hovorili mi, že je fér baviť sa o tom od US Open. No a od tej doby mi začali chodiť správy, e-maily, niekedy sme sa stretli osobne. ”

A teraz k tomu, ako sa zo včerajšej súperky môže stať zajtrajšie spoluhráčka. V semifinále slávila Hlaváčková proti švajčiarskej legende Martine Hingisovej a taiwanskej deblové špecialistke Čan Jung-Žan, prvému páru sveta. Pre Hingisovú tým kariéra skončila. Čan je tak “voľná”. A práve s ňou by Hlaváčková v roku 2018 hrala najradšej.

“rešpektovala sme naše parťáčku i sezóny.V Singapure sme boli súperkami, tak nešlo ísť spolu na kávu a povedať si, čo sa bude diať, “líči Hlaváčková. “Po turnaji sme si povedali, že si napíšeme, zavoláme a doriešime detaily. Dúfam, že si dohodneme, veľa by som o to stála. ”

Ako by nie. Pár zložený zo svetovej jednotky a šampiónky Turnaje majsteriek, to by bola hrozba. Zvlášť keď obe žijú debli, za čím sú aj finančné dôvody. “Porovnávali som, či byť okolo 200. miesta v singli, alebo v elitnej desiatke v štvorhre,” líči Hlaváčková, prečo už tento rok venovala len štvorhre.

“Ak sa udržíte vo vrcholovom deblový postavení, je to samozrejme finančne rozdielne než obchádzať challengery a bojovať v kvalifikáciách na grandslamy. Ak sa dostanete na ne, je to iné.Teraz adieu ohlásila aj Babosová.

Andrea Hlaváčková (vľavo) a Timea Babosová na Turnaji majsteriek v Singapure.

“Keď súhra funguje, bolo by fajn u nej zostať. Ale rešpektujem, že každý má svoje priority a ciele – najhoršie je práve to, keď sa v cieľoch rozchádzame, “hovorí aktuálna svetová päťka v štvorhre Hlaváčková.

Roky váľala s krajankou Hradecka, tento rok zafungovala čínska aj maďarská väzba .Skúsenosti jej preto velí, že prípadný potenciál spozná zvyčajne veľa čoskoro: “Keď to klapne, väčšinou v prvých pár týždňoch príde dobrý výsledok.”

Podľa tohto kľúča, zvlášť ak sa podarí aktuálne pytačky, môže byť sľubné už budúci Australian Open.