Hamburger SV – VfB Stuttgart (nedeľa 17:30)

Zakončenie ôsmeho bundesligového kola sa ponesie v tradičnom hávu. Stuttgart nutne potrebuje rozmnožiť jedno jediné víťazstvo, Rothosen sa však pred reprezentačný prestávkou obdivuhodne zdvihli a už atakujú pohárová miesta.

Katastrofický scenár, ktorý sa nad domáce skvadrou rozprestieral po začiatku súťaže, je snáď už definitívne zažehnám, postarala sa o to séria štyroch neprohraných zápase v rade (tri výhry), ktorá HSV razom vytiahla z úplného chvoste až do prvej polovice ligového pelotónu, púhy bod od pohárovej Európy! Hlavný problém sa tak zdá byť zažehnaný a vďaka tomu sa razom začínajú obracať aj ďalšie neduhy.

Typickým príkladom budiž posledné dva úspechy (výhra nad Hannoverom a vo Fürthe), kedy sa zverencom Thorsten Fínka podarilo udržať čisté konto (!), Čo sa do tej chvíle javilo pre prístavné celok ako naprostej tabu – Hamburg za prvých päť zápasov inkasoval desať gólov! “Sme ešte len na začiatku našej cesty, pričom je pred nami ešte dlhá časť a chceme, aby sa tieto impulzy natrvalo preniesli do našej hry,” dúfa Fink v trvalejšie progres ako pred rokom. “Stuttgart je veľmi dobrý tím, ktorý je takmer zhodný s tým, čo vlani vybojoval Európsku ligu,” varuje pred podceňovaním rodák z Dortmundu.

Symbol hamburského vzopätie Rafael van der Vaart dokázal vyliečiť svoje zdravotné neduhy a bude pripravený, rovnako ako ďalšie posila Milan Badelj, ktorého poranený členok ustál posledný tréning a je tým pádom schopný naskočiť do zápasu. Hrať ešte stále nemôže Iličević.

To druhá strana zažíva také malé déjà vu – Stuttgart prechádza tradičným “jesenným syndrómom”, kedy sa ambicióznemu celku jednoducho a jednoducho nedarí napĺňať svoj potenciál – teraz evidentne došlo na “ťažší” priebeh choroby. Hostia sa napokon môžu obzrieť dva roky naspäť, kedy boli po prvej časti sezóny zrelí na padáka, nakoniec ale po príchode Bruna Labbadii dokázali veľký prúser zažehnať a obsadili konečné 12. miesto. Teraz by však obľúbeného lodivoda klubové vedenie nerado odvolávalo, načo tak musí chtiac-nechtiac doraziť potrebný impulz zvnútra …

Ostatne s dvojročnou históriou sa spája aj ďalšia paralela: VfB vtedy rovnako ako tento rok nastupovalo mimo ligovej súťaže aj v Európskej lige, kde si skvelými výsledkami zabezpečilo postup, dokonca z prvého miesta – teraz je však potrebné zlepšenie na oboch frontoch! “Dúfam, že nadviažeme tak, kde sme pred reprezentačný prestávkou skončili,” pripomína športový riaditeľ Fredi Bobic nakoniec ziskovú remízu s Bayerom.

Dlhšie nútenú pauzu má pred sebou švábska ikona Cacau, ktorý si na tréningu poranil vnútornej a zadnej skrížený väz v kolene. Lekári nasadili konzervatívny pascu, ktorá je odhadovaná na tri mesiace, ak nebude úspešná, potom dôjde na operáciu a prestávka sa pretiahne. Pripravení nie sú tiež Audel, Hoogland a Didavi, zatiaľ čo Okazaki bude už na lavičke.

http://www.eurofotbal.cz