Fifa testuje monitoring gólu

V piatok FIFA oznámila, že budúci týždeň výskumníci zürišská technologického inštitútu budú testovať desať bližšie nešpecifikovaných riešenia. “Správu o výsledkoch potom predložíme Rade Medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB),” uviedla FIFA. K problematike by mala následne zaujať stanovisko IFAB na svojom výročnom zasadnutí 5. marca. Na ňom sa bude rozhodovať aj o osude návrhu využiť na majstrovstvách Európy 2012 v Poľsku a na Ukrajine formát s piatimi rozhodcami, dvoma za bránkovými čiarami.
Na program sa má dostať aj otázka stávky, ako postupovať v prípade náhleho výskytu rušivých predmetov na hracej ploche, ďalej postoj k hráčskym čelenkám na vlasy, tak k prípadnému využívaniu zmývateľný spreje na označovanie postavenie múru pri priamych kopoch.
FIFA a najmä jej prezident Sepp Blatter sa dlho bránili zavedenie technológie elektronickej kontroly polohy lopty v blízkosti bránkovej čiary. Prvok modernizácia pravidiel a pomôcť rozhodcom pri posudzovaní sporných situácií sa však dostal znovu na program dňa po fatálnej chybe rozhodcov v osemfinálovom zápase MS 2010 v JAR, keď neuznali regulárny gól anglického stredopoliara Franka Lampard do “siete” Nemecka.
Televízny záznam dokázal, že lopta odrazená od hornej žrde jednoznačne skončila za bránkovou čiarou a odtiaľ zamierila von z bránky. Blatter sa Anglicku oficiálne ospravedlnil, ale svoj názor na elektronickú pomôcku nezmenil. “Môj osobný postoj zostáva rovnaký. Už som niekoľkokrát povedal, že keby sme mali spoľahlivý a jednoduchý systém, zaviedli by sme ho. Ale nič takého v súčasnosti neexistuje, “uviedol vtedy Blatter.