České basketbalistky začali MS výborne. Suverénne porazili Brazílii

Ďalšie stretnutie zohrajú Češky v nedeľu proti Japonsku.

“Vstup do turnaja je vždy nervózny a Brazília je tím, ktorý má svoju kvalitu. Ale zvládli sme to, čo je veľmi dôležité,” tešilo trénera Lubora Blažka. “Napravili sme si reputáciu po (prípravnom) zápasu s USA, kedy nám bolo vyčítané, že sme do toho nedali všetko. Dnes ale všetci do toho dali všetko a prístupu tímu si veľmi vážim. Hrali sme ako tím a to je dobré zistenie. Teraz to chce potvrdiť proti Japonsku a znovu vyhrať, “dodal.

Slovenkám sa hneď v úvode vydaril úsek 21: 2.Dôležité koše strelila kapitánka Eva Vítečková, ku ktorej sa prekvapivo pridali aj obe mladé rozehrávačky Kateřina Bartoňová a Kateřina Sedláková.

Lenže na nepriaznivo sa vyvíjajúce skóre a český náskok 14 bodov zareagovali Brazílčanky presinkem po celom ihrisku, čo robilo českému tímu problémy. Navyše za stavu 25:15 si poranila členok už druhá z kľúčových pivotek Burgrová a musela sa na lavičke nechať ošetriť hneď vedľa Kulichová, ktorá si členok zranila v utorkovej generálke. Síce už bola pripravená nastúpiť, ale tréner Blažek nechcel riskovať a nechal ju len na lavičke.

“Podvrknula som si členok, je to ten istý, čo som mala operovaný, takže to bolelo.Navyše sme sa zľakla, aby to nebolo niečo horšie, “povedala po zápase Burgrová.” Snáď to bude dobré, aj keď to nie je ideálne. Bolí to a cítim, že to trochu opúcha, “dodala.

Češky tak museli hrať bez klasických pivotek a veľa silovú Brazílčanku Erik de Souzovou so skúsenosťami z WNBA bránila pôvodne krídelníka hráčka Jana Veselá. A viedla si veľmi dobre .Strata ďalšie dôležité hráčky však ovplyvnila psychiku tímu v útoku, kde sa prestalo dariť, a Brazílčanky postupne stratu doťahovali.

O polčase sa však český tím dal dohromady, navyše mu ďalšími dôležitými košmi pomohla Vítečková. Češky sa znovu chytili, vyšlo im niekoľko protiútokov, do ktorých vybiehala Alena Hanusová a razom z toho bolo vedenie o 15 bodov.

K tomu sa do hry vrátila aj Burgrová, ktorá zranenie členka rozbehal. To bolo dôležité najmä smerom do obrany. “Ilča je veľká bojovníčka, čo je jej devíza a dnes to znovu ukázala.Dúfam, že ju to nebude limitovať do ďalších zápasov, “dodala Vítečková.

A keď vo veľmi dobrom výkone pokračovala Hanušová, ktorá sa blysla aj trojkou, išli obhajkyňa strieborných medailí do poslednej štvrtiny s náskokom 14 bodov.

Brazílčanky sa však nevzdávali, znovu vytiahli presink a snažili sa veľkou agresivitou vrátiť do hry. Znížili na desať bodov, ale tri minúty pred koncom ich nápor uťal trojkou Bartoňová. Navyše svoj veľmi dobrý výkon korunovala Veselá cennými zisky a istotou pri trestných hodoch a Češky si už výhru ustrážili.