Boleslav hosszú a csoport számára az első akadály Thor

Na prahu svojho štvrtého vystúpenia v európskych pohároch stojí Mladá Boleslav. S výrazne obmeneným tímom vyzerá štvrtkové ostrý štart do sezóny, ktorý jej obstará úvodný duel 2. predkola Európskej ligy proti islandskému súperovi Thor Akureyri.

Středočeši túži odčiniť minuloročnú pohárovú skúsenosť, kedy hneď v prvom súboji vypadli s cyperským celkom AEK Larnaka. Nezdar s druholigovým islandským sokom by pre tím z mesta automobilov bol ešte tvrdším políčkom.

“História by mala byť zakaždým poučením, minulý rok pre nás nie je strašiakom, pretože máme vieru vo vlastné sily. Verím, že sme proti vlaňajšku ďalej,” uviedol kouč Mladej Boleslavi Miroslav Koubek. “Islanďania sú húževnatí, ale herná kvalita musí byť na našej strane,” pridal sa útočník Lukáš mager, najväčšia letná posila štvrtého tímu vlaňajšieho ročníka českej ligy.

Boleslav túži po tom, aby sa tento rok dostala do základnej skupiny druhej najprestížnejšej európskej klubovej súťaže, na dlhej ceste by ale musela vyradiť tri súpera. Tím v lete mohutne posilňoval – do útoku prišli mager, Martin Nešpor, Václav Ondrejka, novou tvárou v zálohe je Matej Sivrič a obranu má vystužiť stopér Michal Smejkal.

Sám kouč Koubek je zvedavý, ako si veľké zmeny “sadnú”. Mužstvo sa zatiaľ zohrávalo len v prípravných zápasoch, štvrtkový duel s Akureyri je pre Koubkův súbor prvú veľkú previerkou.

“V posledných prípravných zápasoch v Rakúsku som hráčov nabádal, nech do nich idú s plným nasadením ako v ostrom zápase. Oni to pochopili, aj keď tie zápasy nemali také napätie. Ale musí nám to tak stačiť,” uviedol Koubek. “S posilnením tímu som však maximálne spokojný. Noví hráči ešte podporí kostru tímu a naši systémovú pevnosť,” pochvaľoval si kouč.

Sám má o zložení základnej zostavy takmer jasno. “Váham na jednom mieste,” povedal Koubek, ktorý možno rieši, na koho ukáže ako na brankársku jednotku a kto obsadí miesto pravého beka. Domáci sa musia zaobísť bez zranených Janíčko, Brunclík, Zahustela a Opiely.

Boleslav by nerada v dueli s Akureyri, ktoré sa do Európskej ligy dostalo ako porazený finalista Islandského pohára a tento rok na medzinárodnej scéne debutuje, pripustila vážne komplikácie. Vo štvrtok doma chce útočiť na výsledok, ktorý by jej dal pokoj do odvety. Tá je na programe budúci štvrtok na Islande.

Středočeši verí, že hneď v prvom zápase s Thorom získajú víťazstvo, na ktoré v európskych pohároch čakajú už takmer päť rokov. Naposledy vyhrali v novembri 2007 vo vtedajšom Pohári UEFA na ihrisku švédskeho Elfsborg.

Akureyri, ktoré sa v prvom predkole blysla vysokou výhrou 5:1 nad írskymi Bohemians, chcú dostať pod tlak mohutnou ofenzívou. “Nesmieme v útoku zbytočne strácať balóny. Na to Islanďania čakajú a môžu nás trestať. Musíme postúpiť ďalej, bolo by pekné v ďalších kolách naraziť na zvučné súpera,” želal si útočník Mager.

zdroj: http://www.eurofotbal.cz/evropska-liga/2012-2013/preview/fk-mlada-boleslav-thor-akureyri-307806/