Arsenal FC – Everton FC (sobota 16:00)

vyber si: 20€ bonus anebo 50€ bonus
Slávnostné piatkovej ceremoniál pri príležitosti 125. výročia založenia klubu spojený s odhalením troch sôch veľkých legiend Henryho, Adamsa a Chapmana; bolo by snáď mysliteľné vo svetle týchto udalostí nezvládnout domáci súboj s tímom, ktorý v ére ďalšie ikony – Arsene Wengera – ihrisko Gunners jakživ nedobyl?

Kdekto si možno vybaví debakel 7:0 z mája 2005, ktorého gólový účet mimochodom otváral jediný preživší člen kádra Arsenalu, Robin Van Persie. Mikel Arteta vtedy stál na druhej strane barikády. Nechýbal teda u najťažšie porážky Toffees vo vlastnej kapitole dejín Premier League – a naopak delené najvyššej výhre Arsenalu. Ten s karamelky zohral viac nerovných bitiek – na úvod predvlaňajšej sezóny videl Goodison Park hanbu vyjadrenú pomerom 1:6, dva roky predtým prehru 1:4. Posledná vzájomná stretnutiu ale bývajú maximálne vyrovnaná. Hoci Everton na Emirates Stadium doteraz naplno nebodoval, vlani tu prehral o jediný gól a ďalšiu sezónu staré tu dokonca urval bod za remízu 2:2.

Nie je asi potrebné pripomínať, že oslavy významného jubilea londýnskeho celku prišli v pravú chvíľu. V čase, keď sa nedávno krízou zmietaný celok prebúdza k životu, či už sa skôr prebral. Ako prvý anglický účastník Ligy majstrov si zaistil postup do ďalšej fázy, vďaka čomu cez víkend Wenger využije až na dvoch hráčov úplne odpočinutý kolektív, pričom v lige nenašiel premožiteľa už sedemkrát v rade (a len raz za tú dobu strácalo).

Everton tak pôjde v ústrety hneď niekoľkými veterným mlynom. Históriu, forme Gunners a rozpoloženie vlastnému. Z klasickej počiatočnej eufórie sa Toffees pre zmenu dostali do stavu, kedy patrí k nejnevyzpytatelnějším mužstvám. Isté sa v ich prípade zdajú byť len dve veci: že neremizují (stalo sa tak zatiaľ len raz – v treťom kole), a že ťažko budú hľadať strelca.

Hoci mal byť duel s Olympiakosom len takým kľudným dohráním už vyhrané skupiny Champions League, vo finále to tak rozhodne nebolo. Arsenal jednak prehral, ​​jednak prišiel len o troch hráčov. Okrem zdravotných problémov oboch náhradných brankárov bude Wengera hlavne mrzieť približne trojtýždňové absencia Santosa, kvôli ktorej teraz zrejme bude musieť na kraj obrany presunúť etablovaného stopéra Vermaelena.

Jack Rodwell sa zase raz štylizuje do úlohy smoliara: po konečnom uzdravení si vo štvrtok počas tréningu opäť privodil problémy s hamstringy, a tak sa ho tento hrací víkend pre raz zase nebude týkať. V neistote potom žije trio Saha-Osman-Drenthe, z ktorého má najväčšiu šancu nastúpiť v základe prvej menovaný.
Kurzy stávkovej kancelárie bwin.com: 1.50 – 4.10 – 6.25
Tip EuroFotbal.cz: 10
viac informácií
Bolton Wanderers – Aston Villa (sobota 16:00)
Posledný vzájomný súboj týchto dvoch kohútov na Reebok Stadium ponúkol strhujúce predstavenie, dvojitý úspešné doťahovanie v podaní Boltone a konečnú výhru domácich v pomere 3:2. Niečo také ale teraz nečakajte. Villans sa dopredu spravidla ženou v čo možno nejopatrnějším duchu, Bolton je pre zmenu vo srab komplexným a zhubnom.

Ak skôr sa s Trotters ako s kandidátom na zostup zaobchádzalo jemne, s určitou rezervou, tento rok už ním sú natuty. Zo začiatku sa ešte výsledková mizéria dala zvádzať na mimoriadne ťažký žreb, to ostatne aj chvíľu potom, dnes už ale o žiadnej čase ochrany hovoriť nemôžeme. Bolton totiž ani náznakom nejde dopredu, potom, čo deklasoval Stoke, sa napríklad vrátil ku streleckej impotencii a jednému gólu na tri stretnutia. Zakaždým pritom aspoň dvakrát inkasoval. Owen Coyle jednoducho po svojom príchode Wanderers viditeľne povzbudil, na Holdenovo, poťažmo Lee Chung-Youngovo zranenia však nedokázal reagovať ani v najmenšom.

Našťastie pre Bolton, Aston Villa sa stretáva s podobnými problémami. Ak Trotters v minulých troch kolách skrze KLASNIC aspoň raz z penalty sieť rozvlnil, bojazlivý av ofenzíve roztrhaný birminghamskej klub sa nemôže pochváliť ani týmto málom. Preto už trikrát nevyhral, ​​a akokoľvek zostáva na pekné deviate pozícii, od zostupujúcich priečok ho delí zanedbateľných šesť bodov. Zanedbateľných aj vzhľadom k tomu, že Villans v decembri čakajú súperi ako Chelsea alebo Arsenal, alebo jednoducho preto, že má aktuálne remizovať kráľ ligy ku zžiť s novým manažérom McLeish stál veľmi ďaleko.

Gary Cahill a celý Bolton v týždni dosiahol nevídaného úspechu: jeho odvolanie proti podivné červenej karte zo zápasu s Tottenhamom sa zistilo oprávneným, takže toto kolo nevynechá. Iný stopér Wheater sa ale ocitne až v polovici svojho 4zápasového trestu a proti svojmu bývalému zamestnávateľovi sa možno nepostaví Reo-Coker, ktorý pritom doteraz v Coyleově základu ani raz nechýbal.

Keď to skrátim: samé zlé správy v týždni bombardovali sídlo Aston Villy. Najprv vyšlo najavo, že Given prerušený zadný stehenný sval vyradí z hry asi na mesiac, čím bude Guzanovi konečne umožnený prvý plnohodnotný štart v Premier League. Potom sa McLeish dozvedel, že viac-menej do konca sezóny nemôže počítať s Jenasem, ktorý si nešťastne odtrhol achilovky.

tip:X
kurz: 3,3